Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Joukko aikuisia vyöryi täyttä vauhtia lapsen päälle pulkkamäessä, 7-vuotiaan solisluu murtui – näin isä kertaa karmivaa tilannetta turmapaikalla

4:50Joukko aikuisia vyöryi lapsen päälle pulkkamäessä – 7-vuotiaan lapsen solisluu murtuiMTV Uutiset Live vieraili törmäyspaikalla Helsingin Malminkartanossa.
Julkaistu 15.02.2021 16:33
Toimittajan kuva
Janne Ahjopalo

janne.ahjopalo@mtv.fi

MTV Uutiset kävi tutustumassa pulkkamäkeen, jossa helsinkiläislapsi loukkaantui. Esikoulua käyvä poika on nyt lääkärin määräämänä kuukauden liikuntakiellossa.

Helsinkiläinen Tomi Flyckt oli poikansa kanssa pulkkamäessä laskiaissunnuntaina. Leppoisa mäenlasku sai ikävän käänteen, kun 7-vuotiaan rattikelkka karkasi, ja poika lähti hakemaan sitä alempaa rinteestä.

– Kaiken tohinan keskellä, kun poika yritti pelastaa Stigaansa rinteestä, mäestä tuli arviolta viisi aikuista jonossa hänen päälleen, Flyckt kertoi MTV Uutiset Livelle tänään aamupäivällä. 

Poika lensi törmäyksen voimasta kaaressa ilmassa. Isän laskelmien mukaan jonossa mäkeä laskevan aikuisjoukkion painoksi tulee helposti 300 kiloa. Tähän voidaan laskea lisänä liikkuvan massan tuoma lisäpaino. 

Kotimatkalla pojalla alkoivat kovat kivut. Kotona poika meni veteläksi ja nukahti. Silloin perhe päätti lähteä pikaisesti Lastensairaalaan, jossa todettiin solisluun murtuma. Käsi joutuu nyt olemaan kuukauden kantositeessä. Lisäksi lapsi lääkärin määräämänä liikuntakiellossa. 

Lue myös: Ville, 31, sai nuorena valokaaresta 25 000 voltin sähköiskun – vaarattomalta tuntunut päähänpisto vei lähes hengen: "Helvetti, jota en toivo kenellekään"

Rikosilmoitus tapahtuneesta

Perhe kokee, että pojan päälle laskeneet aikuiset käyttäytyivät tilanteessa piittaamattomasti. Osa toki pyysi tapahtunutta anteeksi.

– Aluksi he eivät suhtautuneet tilanteeseen oikein mitenkään. Kun poika lähti itkien pois ja minä saavuin tilanteeseen, he tulivat kyllä pyytelemään minulta anteeksi, mutta eivät pojalta, sanoo Tomi Flyckt.

Joukkio poistui tapahtuneen jälkeen paikalta, eikä jättänyt perheelle yhteystietojaan. Tilanne oli sen verran pelottava ja vaarallinen, että vanhemmat tekevät tapauksesta rikosilmoituksen.

– En missään nimessä ajattele, että tämä olisi ollut tahallista heiltä. Kuitenkin lapset, jotka olivat rinteen yläpäässä, ymmärsivät odottaa vuoroaan. Aikuiset, jotka olivat suoraan lapsen kohdalla, lähtivät sen sijaan laskemaan, kun oli aivan selvä, että törmäyshän siitä tulee.

– Haluan, että tämä tutkitaan.

Katso perheenisän haastattelu videolta!

Lisää aiheesta:

Mika kuuli kirkaisun Levin rinteessä – pikkulapsi syöksyi pulkalla kohti jyrkännettäHurja varoitus pulkkamäen vaaroista: Lapsen vakava onnettomuus tallentui äidin kännykälle – "Kukaan ei olisi uskonut, että näin voi käydä"Pojalta murtui pulkkamäessä solisluu ja tytöltä niska – tällaisia vammoja aiheutuu törmäyksistä mäenlaskussaVanessa, 16, törmäsi pulkkamäessä puuhun ja mursi niskansa – ambulanssin odottelu oli tuskaista: "Kipu oli todella kova, pelkäsin halvaantuvani"Teinien vaarallinen leikki: Heittivät kivisiä jäälohkareita kävelysillalta Tanjan auton päälle ja lopulta kohti naista itseään – "Syli täynnä jäätä ja tulivat sieltä kaikki kerralla"14-vuotias Mico laski koiran talutushihnaan Himoksella – silmän sarveiskalvo rullalle: "Onneksi ei osunut kurkkuun"
TapaturmatLaskiainenKotimaaMTV Uutiset Live

Tuoreimmat aiheesta

Tapaturmat
  • 20.10.16:31
    Turvallisuus

    Työntekijä sai hengenvaarallisen sähköiskun, kun nostopuomi osui voimalinjaan – virolaisyritykselle tuomio

  • 13.10.14:12
    Rikos

    Puuttuvat pultit pudottivat rakennusmiehet 19 metriä betoniin Helsingissä

  • 10.10.18:21
    Työtapaturmat

    Porkkalanselällä tapahtui sunnuntaina onnettomuus, jossa mikään ei lopulta ollut sitä, miltä näytti

  • 30.9.11:46
    Onnettomuudet

    Työntekijä kuoli työtapaturmassa – syyttäjä vaatii ehdollista

  • 25.8.20:07
    Mitä ihmettä?

    44-vuotias mies hakeutui hoitoon nännioireen vuoksi – röntgenkuvassa näkyi veitsi