Irlantilainen nyrkkeilijä Katie Taylor kohtaa ammattilaisuransa viidennessä ottelussa saksalaisen Nina Meinken lauantaina Lontoossa. Tapahtuman pääottelu käydään miesten raskaansarjan MM-tittelistä taistelevien Anthony Joshuan ja Vladimir Klitshkon välillä.
MAINOS
Vuoden odotetuin nyrkkeilyottelu C Morella
Klitshko-Joshua lauantaina 29.4. vain cmore.fi:ssä.
Taylor on jo ennestään olympiavoittaja, viisinkertainen maailmanmestari ja kuusinkertainen Euroopan mestari. Taylorilla on vyöllään myös Euroopan kisojen mestaruus. 30-vuotias iskijä siirtyi ammattilaiseksi marraskuussa 2016. Ammattilaisurallaan hän voittanut kaikki neljä otteluaan.
Suomalaisille nyrkkeily-ystäville Taylor on tuttu nimi, sillä hän on otellut olympiamitalisti Mira Potkosta vastaan kaksi kertaa. Naisten MM-kisoissa vuonna 2014 irlantilainen kukisti Potkosen 60-kiloisten ottelussa kaikin tuomariäänin 3-0. Rion olympialaisissa Potkonen otti revanssin, kun hän voitti Taylorin puolivälierissä tuomariäänin 2-1.
Taylor on myös otellut toista suomalaista Eva Wahlströmiä vastaan. Tuolloin 18-vuotias Taylor voitti suomalaisen EM-kisoissa vuonna 2005.
