– Riisuttu malli, työkalu. Ei mitään perheauton hienouksia eikä ylimääräistä, kertoo ylikonstaapeli Jere Roimu poliisin uudesta erikoisajoneuvosta.
Poliisin Heviksi nimeämät Mercedes-Benz G280 CDI LAPV 5.4 -ajoneuvot ovat kauttaaltaan panssaroituja. Luotisuojauksensa takia ne ovat hyvin raskaita ja painavat 5,4 tuhatta kiloa.
Roimu kertoo, että erikoissuojauksesta huolimatta auto on melko pelkistetty.
– Siinä on perustekniikka jota auton liikuttamiseen tarvitaan, ja päälle pikkuisen poliisin tarvikkeita: radio, hälytyslaitteet, ajoneuvotietokone.
Lue myös: Video: Tältä näyttää poliisin uusi luotisuojattu ajoneuvo – vastaavia ei muualla Pohjoismaissa
Panssaroitu ovi tarvitsee erityistukea
Raskaan luotisuojauksen takia autossa on erityisratkaisuja tavallisiin poliisin ajoneuvoihin verrattuna.
Esimerkiksi sen ovi on erittäin raskas ja se on tuettu tukitapeilla, jotka liikkuvat auton rungosta oviin erityisen vivun avustuksella.
– Vipu työntää oven rakenteista ulos kaksi tukitappia, jotka menevät oveen sisään. Tukitapit ovat tarpeen, jotta oven saranat ja lukitus kestäisivät.
– Vaikka tämä on terästä, se on maastoajoneuvo, jossa on joustava kori, joka vääntyilee. Jos tukia ei olisi, oven valtava paino olisi lukon ja saranoiden varassa.
Kokeiltaessa on on hyvin painava, eikä sitä saa yhdellä kädellä kiinni. Roimu varoittaakin jättämästä sormia oven väliin.
– Oven käsittely on erilaista kuin normaaliautossa. Tänne jos sormet jätät väliin, työpäivä loppuu siihen, Roimu sanoo.
