Osa seurakunnista on perustanut uudenlaisia kohtaamispaikkoja sinne, missä ihmiset liikkuvat. Pääkaupunkiseudulla tiloja on avattu useissa kauppakeskuksissa, ja niitä on suunnitteilla ympäri maan.
– Olen käynyt täällä paljon merkityksellisiä keskusteluita. Ihmisillä on tosi iso tarve tulla kuulluksi ja kertoa elämästään, kertoo kauppakeskus Triplassa Helsingin Pasilassa työskentelevä pappi Piia Klemi.
Kirkko hakeutuu myös monella muulla paikkakunnalla kauppakeskuksiin ihmisvirtojen keskelle.
Turussa kirkko pyörittää perhetila Skappelia kauppakeskus Skanssissa, Raision seurakunnalla on tilat Myllyssä ja Jyväskylän seurakunnalla Kipinä-olohuone Sepässä. Oulussa avattiin kesällä Hiukkavaaran uudessa liikekeskuksessa seurakuntakoti, joka palvelee vauhdilla kasvavaa esikaupunkia.
Yliarkkitehti Kristiina Koskiaho Kirkkohallituksesta kehuu uusia tilaratkaisuja. Hän kertoo pitävänsä paljon kirkoista ammattinsa puolesta, mutta on viihtynyt myös Fokuksessa.
– Kirkkoja tarvitaan, sillä ihmiset haluavat myös juhlavan ja pyhän paikan, jossa kokoontua. Kauppakeskukseen on kuitenkin matalampi kynnys kuin kirkkoon, joka on usein mäen päällä, portaikon ja painavan oven takana. Sinne mennään, kun on painavaa asiaa.
Fokus yleisövirtojen ytimessä
Pääkaupunkiseudulla kirkolla on useita tiloja kauppakeskuksissa. Uutena lippulaivana toimii Töölön seurakunnan Fokus Triplassa.
