Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Jonne Virtanen tuimana: kohahduttanut ulosajo suora seuraus koronakauden erikoisuudesta – veti itsekin vastustajan levyksi samasta syystä

Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 25.02.2021 12:49
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

@MarkoLeppnen

SM-liigassa käytettävät kokovisiirit ovat lisänneet vaarallisia tilanteita, joista yksi nähtiin keskiviikkona Kärppien ja TPS:n ottelussa. Vaasan Sportin Jonne Virtanen lataa suorat sanat "postilaatikoiden" käytöstä. 

LUE MYÖS: Junioripelaajien sääntömuutos kiristää tunteita kiekkopiireissä – liiton perustelut eivät vakuuta: "Olen erittäin huolestunut"

Kärppien Libor Sulak ajettiin kaukalosta, kun hän taklasi TPS:n pienikokoista taitohyökkääjää Ruslan Ishakovia. Tilanne näytti siltä, ettei Ishakov nähnyt yhtään sivulta tulevaa Sulakia. 

Sitä on vaikea nähdä, kun päässä on näkökenttää pienentävä kokovisiiri, joka otettiin käyttöön SM-liigassa joulukuussa koronavirukselta suojautumisen takia 

Vaasan Sportin Jonne Virtanen muistutti Twitterissä kokopleksin haitoista. Hän tarkensi vielä mielipidettään MTV Urheilun pyynnöstä. 

"Pelaamisesta tulee vaarallista"

Virtanen tähdensi moneen otteeseen, että hän hyväksyy kokopleksin käyttämisen virukselta suojautumisen takia, jos asiantuntijat ovat näin määränneet. Itse jääkiekon pelaamisen turvallisuus on uhattuna hänen mielestään kokovisiirin takia. 

– Lääkäreitä vastaan en lähde väittelemään, koska he ovat fiksumpia, Virtanen sanoi. 

– Turha kuitenkaan selittää, että ne pleksit suojaisivat joltain muulta kuin koronalta. Ne voivat estää muutaman tikin ompelemisen leukaan, mutta kokovisiiri vie niin paljon pois näkökyvystä, että pelaamisesta tulee vaarallista. 

LUE MYÖS: Seurataanko Liigassa NHL:n esimerkkiä? "Alkaa olla poissuljettua, että yleisölle pelattaisiin"

"Ääreisnäkö on tärkeää"

Virtanen antaa esimerkin, jossa toisena osapuolena oli silloinkin TPS:n pienikokoinen ja taitava hyökkääjä Ishakov. 

– Olin kiekottomana, käännyin ja vedin hänet ihan levyksi. Ilman kokovisiiriä olisin nähnyt hänet varmasti ja olisin onnistunut väistämään. Oli onni, että hän on puolet pienempi. 

Virtanen vertaa kokopleksiä ravihevosen lappuihin, jotka estävät näkemisen sivulle. 

– Ääreisnäkö on tärkeää. Aina ei välttämättä edes tiedosta, että sivulta on tulossa joku, mutta pystyy silti reagoimaan. Jenkkifutiksessa kehitetäänkin varta vasten silmiä havaitsemaan sivulta tuleva liike. 

Ongelmia ei tule pelkästään suoraan päähän kohdistuvista iskuista, vaan iso osa vammoista on retkahduksesta johtuvia piiskaniskuvammoja (whiplash). 

– Media raportoi aina pääniiteistä, mutta iso osa vammoista on harmittoman näköisiä perustilanteita, joissa pää retkahtaa, kun pelaaja ei ole valmis. 

"Se on hengenvaarallista"

Jääkiekkoliitto määräsi ensi kaudeksi isommat suojat kypärään ensi kaudeksi kaikille alle 20-vuotiaille pelaajille, johon muun muassa Janne Vuorinen otti kantaa MTV Urheilun jutussa. 

Jonne Virtanen komppasi mielipidettä vahvasti. 

– Mielestäni jokaisen A-nuorten pääsarjapelaajan pitää tavoitella vähintään SM-liigapaikkaa. Sen sarjan tehtävänä on valmistaa aikuisten sarjaan. Tuollaiset päätökset lisäävät riskejä, kun tullaan SM-liigaan. 

Virtanen on jo nyt pannut merkille, että monilla nuorilla pelaajilla on vaikeuksia sopeutua SM-liigan kovempaan taklauspeliin. 

– Kokeneemmat pelaajat osaavat varoa, kun he hakevat keskelle kiekkoa. Nyt sellaista oppimisvaihetta ei tule. Se on hengenvaarallista. 

Virtanen sanoi, että hän pelaisi kokonaan ilman visiiriä, jos hän voisi. Kokopleksi on kaiken muun haitan lisäksi usein huurussa. 

– Itse hikoilen ja puhisen sen verran paljon, että se ei ole mitenkään mukava. Mukavuudesta voi tinkiä, mutta ei turvallisuudesta. 

"Syynä jääkiekon pelaaminen"

Kärppien ja TPS:n ottelussa oli muitakin puhuttavia tilanteita. 

Kärppien Jari Sailio sai 2+10 minuutin rangaistuksen tilanteesta, joka näytti hyvin kevyeltä. TPS:n Ruber Rafkin pelasi kiekon pois puolustusalueelta, ja Sailio taklasi häntä rintaan (alla näkyvä video). 

– Jäähyn syynä oli jääkiekon pelaaminen, kommentaattori Ismo Lehkonen lohkaisi. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Kärppien päävalmentaja Lauri Mikkola otti lehdistötilaisuudessa (alla oleva video) kantaa joukkueen saamiin rangaistuksiin. Hän muistutti, että joukkue karvaa paljon niin sanotusti eteenpäin. 

– Ne ovat usein tulkintajuttuja ja hankalia tuomareille pelin tiimellyksessä. Meillä pitää olla kontrollia, ettei anneta mahdollisuutta puhaltaa jäähyä, Mikkola sanoi. 

4:11Lehdistötilaisuus: TPS - Kärpät

Lisää aiheesta:

SM-liigan kohutaklaus arkipäivää takavuosina – "Maukan miina" teki pahaa jälkeä: "Aika monta polvea meni leikkauskuntoon"Ilari Filppula lataa kovaa tekstiä SM-liigan taklauspelistä ja kohutilanteesta: "Taklattavien pitäisi kunnioittaa itseään"SM-liiga kipuilee päävammojen takia, kovatasoisempiin sarjoihin siirtyneet kultaleijonat löytävät syyn: "Eivät ole valmiita"Arvostettu kiekkolääkäri haluaa alentaa vammariskiä – heittää pallon juniorivalmennukseen: "Jossain vaiheessa se tilanne voi tulla eteen" Kommentti: Jääkiekkoilu kiperässä tilanteessa – turvallisuustalkoot aloitettava radikaalilla ratkaisullaSM-liigavalmentaja tykittää täyslaidallisen kurinpidon suuntaan: "Käsittämätöntä" – kova ehdotus törkytaklausten kitkemiseksi
LiigaSportKärpätTPSJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 06:03
    Ilves

    Ilveksen pelaamisesta SM-liigassa paistaa läpi kiusallinen seikka: "Ei sillä voita"

  • Eilen14:20
    Kiekko-Espoo

    SM-liigassa heti yllätystarina – Karri Kivi kaivoi taustavelhon esiin: "Tuo ei tule hatusta"

  • Eilen13:34
    HIFK

    HIFK-pomo: Joukkue saamassa huippu-uutisen – "Back in business"

  • Eilen12:24
    Sport

    Kärkinimi dramaattisesti ulos kesken pelin – SM-liigajoukkue reagoi heti: "Selvästi teki kipeää"

  • Eilen07:45
    Kiekko-Espoo

    SM-liigan tuoreimmasta tulokkaasta irtoaa kärkäs väite – Jyrki Aho vain virnuilee