Jaromir Jagr on Tshekkien tehokkain pelaaja ennen tämäniltaista MM-välierää. Suomen pitää pysäyttää ikinuori legenda.
Jagr on tehnyt kahdeksassa pelissä pisteet 4+4. Suomelta kahdeksaan pisteeseen ovat yltäneet Petri Kontiola (3+5) ja Jori Lehterä (1+7).
Suomen joukkueen kapteeni, 35-vuotias Olli Jokinen arvostaa 42-vuotiasta Jagria korkealle.
– En oikeastaan odota Jagria vastaan pelaamista, jos olen rehellinen. Hän on niin loistava pelaaja, Jokinen sanoi Kansainvälisen jääkiekkoliiton nettisivuilla.
– Hän todella rakastaa lajia. On uskomatonta, että hän pelaa yhä tällä tasolla. Hän on seitsemän vuotta minua vanhempi ja tiedän kuinka paljon minun pitää tehdä tässä iässä, että saan edes luistimet sidottua joka päivä. En käsitä miten hän jatkaa sen tekemistä, Jokinen äimisteli.
Turnauksessa tehot 2+3 tehnyt Jokinen on tärkeässä osassa, kun Suomi yrittää päästä neljännestä perättäisestä välierästä finaaliin. Kahtena edellisenä vuonna Suomi on sysätty pronssiotteluun.
Välieräpeli Tshekki-Suomi tänään kello 18.45. Suorat lähetykset MTV3- ja MTV Sport 1 -kanavilla sekä Katsomossa ja Radio Novalla. MTV Sport 1:n ennakkostudio kello 18.05. MTV Sport seuraa ottelua hetki hetkeltä netissä.