Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Johaugin dopingselitys täyttä potaskaa? Kuohuttava kuva leviää somessa

1:02Johaug murtui täysin median edessä
Julkaistu 13.10.2016 17:17
Toimittajan kuva

Jouni Munukka

jouni.munukka@mtv.fi

jmunukka

Norjalaisen TV2-kanavan ottama kuva Trofodermin-lääkkeen pakkauksesta asettaa norjalaislääkäri Fredrik S. Bendiksenin puheet hyvin kyseenalaiseen valoon.

Bendiksen otti vastuun hiihtomaailmaa järisyttäneestä Therese Johaugin dopinkärystä ja erosi tehtävästään tänään iltapäivällä. 

Johaug kärähti clostebol-nimisen anabolisen steroidin käytöstä ja väittää saaneensa ainetta elimistöönsä ainetta haavaumien hoitoon käytettävästä Trofodermin-voiteesta. Johaug sanoo sivelleensä voidetta auringon polttamiin huuliinsa.  

Norjan maastohiihtojoukkueen lääkäri Fredrik S. Bendiksen sanoi ostaneensa voidetta italialaisesta apteekista ja antaneensa sitä Johaugille. Hän väittää, ettei tiennyt Trofodermin sisältävän kiellettyä ainetta. 

Norjan TV2-kanavan toimittaja kuitenkin osti tänään Trofodermia Italiasta ja kanava tviittasi kuvan lääkepakkauksesta. Pakkauksen takakannessa on kieltomerkki, jossa ilmoitetaan lääkkeen sisältävän dopingainetta. 


Kanava kuitenkin korostaa, että kyseessä ei välttämättä ole sama pakkaus kuin lääkäri Bendiksenin ostama. Voide on kuitenkin samaa.

Jos Bendiksenin ostamassa pakkauksessa todella oli sama merkintä, asettaisi se hänen selityksensä vahingosta hyvin kyseenalaiseksi. 


TV2 näytti kuvaa lääkkeen paketista Norjan maajoukkueen managerille. 

Vidar Lofthusille

– Uskon, että tämä ei ole ostettu samasta apteekista kuin Fredrik osti lääkkeen, Lofthus sanoi Expressenin mukaan. 

– Katsoin vain voidetuubia, en pakettia, Bendiksen on puolestaan kommentoinut.

Yksityiskohta saattaa olla erittäin tärkeä sen arvioimisessa, pitääkö Johaugin ja Bendiksenin selitys paikkaansa. 

– Asiaa on tärkeä tutkia, koska haluamme tietää, kuinka huolellisia he ovat olleet tilanteessa, Norjan antidopingkomitean päällikkö Britha Rokenes sanoo. 

Lisää aiheesta:

Johaugin lääkäri puolustautui – asiantuntijoilla isoja vaikeuksia niellä selitykset Johaugilta uusi selitys: heitti paketin ja käyttöohjeet roskikseenJohaugin selitys heikkeni entisestään – syntipukin taustoista nolo paljastusNorjan TV löysi kuitin Johaugin kohuostoksestaKärynneen Johaugin tapauksessa farssimaisia piirteitä – tämä kaikki tiedetäänNorjan hiihtolääkäri eroaa: "Kannan vastuun virheestäni"
MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 16:12
    Doping

    Dopingpanna päättyy – Suomen ex-maajoukkuehiihtäjä palaa

  • 15:40
    Iivo Niskanen

    Katkeaminen – Iivo Niskanen tuhosi Jämin Jänteen kilpailun

  • Eilen13:58
    Krista Pärmäkoski

    Hiihtokausi käyntiin – näin kävi Krista Pärmäkosken

  • Eilen08:41
    Hiihtolajit

    Suomalaishiihtäjistä kantautuu lupaavia puheita – valmentajalta kutkuttava arvio olympialaisista: "On realistista"

  • to19:31
    Doping

    Dopingista kärynnyt Victoria Carl palkittiin