Joensuulaismiehen kuolemaan johtaneen autopalon esitutkinta keskeytetty – tutkinnassa paljastui paloon kytkeytyvä puukotustapaus
Itä-Suomen poliisi kertoo keskeyttäneensä kesäkuun alussa Joensuussa tapahtuneen autopalon esitutkinnan. Autopalossa menehtyi noin 30-vuotias joensuulainen mies.
Poliisi oli tutkinut autopaloa törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja kuolemantuottamuksena.
Yhteensä tapaukseen liittyen on ollut esitutkinnan aikana pidätettynä 17 henkilöä.
Esitutkinnan edetessä poliisille tuli epäily, että jotkut kuultavat pyrkivät vaikeuttamaan asian selvittämistä. Osa kiinniotetuista liittyykin tutkinnan aikana lisättyyn epäilyyn rikoksentekijän suojelemisesta.
Poliisi kertoo, että tässä vaiheessa esitutkintaa ketään aiemmin jutussa epäiltynä olleista ei epäillä kyseisistä rikoksista. Asiassa on silti edelleen syytä epäillä rikosta, koska autolla ajamiseen ja auton syttymissyyhyn liittyviä yksityiskohtia on selvittämättä.
Poliisi sanoo jatkavansa tapauksen esitutkintaa, mikäli asiasta saadaan uutta tietoa.
Autopalon tutkinnan yhteydessä paljastui puukotustapaus
Poliisi kertoo, että autopalon tutkinnan yhteydessä paljastui paloa edeltävänä päivänä kesäkuussa niin ikään Joensuussa tapahtunut törkeä pahoinpitely.
Tapauksessa noin 25-vuotiasta joensuulaismiestä puukotettiin jalkaan henkilöauton kyydissä sunnuntai-illan aikana.
Esitutkinnassa selvisi, että puukotuksesta epäilty on päivää puukotusta myöhemmin autopalossa kuollut mies.
Kolmea muuta autossa ollutta ei enää epäillä tästä rikoksesta. Esitutkinta asiassa on päätetty, koska rikoksesta epäilty henkilö on kuollut, poliisi kertoo.
Uusimmat
-
06:00
Espanjan GP:n topit ja flopit: Mitä ihmeen syytä Ferrari-pomolla oli hymyyn? Red Bullin kaksoisvoiton kulisseissa draamaa
-
06:00
Jääkiekon MM-kisat maanantaina 23.5.: Kari Jalosen Tshekki haastaa USA:n
-
05:58
Timo Jutilalle tehtiin todella rankka pila kesken MM-kisaottelun – "Rullasi aika kovaa yli"
-
05:39
Yli sata miljonaa paennut kodeistaan sotien ja vainojen vuoksi – "Ennätys, jota ei olisi koskaan pitänyt tehdä"
-
05:30
Kommentti: 60–23 – Kalle Rovanperän hätkähdyttävin ominaisuus kiteytyy näihin numeroihin, ja siitä tulee olemaan seuraavina kuukausina hyötyä
-
05:23
Ukrainasta paennut kuusi miljoonaa ihmistä, sisäisiä pakolaisia kahdeksan miljoonaa – MTV seuraa sotaa
-
23:37
Florida luisui kuilun partaalle – törmäsi Tampa Bay -vahti Vasilevskiin
-
23:21
Zelenskyi: Ukraina voi menettää jopa 100 sotilasta päivässä – MTV seurasi sotaa 22.5.
-
23:07
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
22:50
MM-kisoihin saapunut NHL-tähti pisti heti show'n pystyyn – Ruotsi otti murskavoiton Norjasta
-
22:33
AC Milan juhlii Serie A:n mestaruutta – Zlatan laittoi sikariksi
-
22:25
Valioliiga-kausi päättyi rajuun kaaokseen – ruotsalaisvahti joutui Manchester City -fanien pahoinpitelemäksi
-
21:50
Ville Husso pääsee suureen valokeilaan – NHL-seuran tähtivahti sivuun Colorado-sarjasta
-
21:49
Ranska–Sveitsi-ottelussa kunnon nyrkkikäräjät: "Tässä meni jäähyt ihan väärin"
-
21:17
Aurinko kuvattiin ennätysläheltä – mystinen "kuuma lähde" paljastui
-
21:12
Saksan MM-pelaajalla yllättävä yhteys Patrik Laineeseen, suomalainen isä ällistyi poikansa kisakutsusta – "Se oli sensaatio"
-
21:04
Leijonien jässikkä ensi kaudeksi Ruotsiin? Kommentoi itse tilannetta: "Otan pienen tauon"
-
20:44
Lotta Hintsa pääsi legendaarisen lehden malliksi – kaunottaren erityinen toive hyväksyttiin: "Pyysin, että niitä ei oteta pois"
-
20:43
PSG:hen jäänyt Kylian Mbappe lähetti viestin Real Madridille – "Olen heidän ykkösfaninsa"
-
20:31
Ferrari aloittaa tutkinnan Charles Leclercin kohtalosta – havainto sai silti tallipomo Mattia Binotton myhäilemään
-
Lataa lisää