Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jo toinen maa katkaisi välit Taiwanin kanssa viikon sisään – maan tunnustaa enää 15 valtiota

Taiwanin presidentti kertoi tiedoitustilaisuudessa, että saarivaltio on päättänyt ryhtyä Kiinan shakkinappulaksi. Kuvituskuva.
Taiwanin presidentti kertoi tiedoitustilaisuudessa, että saarivaltio on päättänyt ryhtyä Kiinan shakkinappulaksi. Kuvituskuva. Google Maps
Julkaistu 20.09.2019 16:00

MTV UUTISET – STT – AFP

Taiwanin ja Salomonsaarten suhteet katkesivat alkuviikosta. Nyt jo toinen liittolainen viikon sisään on jättänyt Taiwanin, kun Kiribatin saarivaltio ilmoitti perjantaina katkaisevansa diplomaattiset suhteet sen kanssa.

Taiwanin ulkoministeri kertoi heidän tekevän myös samoin Kiribatin kohdalla.

Taiwanin tunnustaa nyt enää 15 valtiota, kun Kiina on onnistunut maanittelemaan maita leiriinsä lupaamalla muun muassa talousapua.

Lue myös: Kiina suunnittelee sotaharjoitusta Taiwanin lähistölle – osapuolten välit ovat hyvin kireät

Kiina pitää Taiwania merentakaisena maakuntanaan, eikä salli diplomaattisia suhteita samaan aikaan sekä Taiwanin että Kiinan kanssa. Jatkossa Kiribati tunnustaakin Taiwanin sijaan Kiinan.

Taiwanin presidentin Tsai Ing-Wenin mukaan Kiribatin päätös on virhe. Hän kertoi nopeasti järjestetyssä tiedotustilaisuudessa, että 100 000 ihmisen saarivaltio on luopunut todellisesta ystävästä ja päättänyt ryhtyä Kiinan shakkinappulaksi.

Lue myös: Kiina laittaa stopin itsenäiselle matkailulle Taiwaniin – kiinalaiset pääsevät alueelle vain ryhmämatkoille

Lisää aiheesta:

Kiina sulkee ilmatilan Taiwanin pohjoispuolella tänään vajaaksi puoleksi tunniksi – syynä "avaruustoiminta"Honduras katkaisi diplomaattisuhteet Taiwanin kanssaHonduras aikoo avata diplomaattisuhteet Kiinan kanssa – Taiwan: "Älkää menkö ansaan"Taiwan jäädytti useiden Huawei-puhelimien myynnin, koska aika-asetus luokitteli saaren osaksi Kiinaa Kiina ja Kiribati solmivat diplomaattisuhteet Salomonsaaret avaa diplomaattiset suhteet Kiinan kanssa – syynä "kansalliset tarpeet"
TaiwanKiinaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Taiwan
  • 1.10.17:02
    Donald Trump

    Taiwan ei taipunut Trumpin painostukseen – sirutuotanto pysyy kotimaassa

  • 24.9.17:54
    Hirmumyrskyt

    Taiwanissa pato petti Ragasa-hirmumyrskyssä – 17 kuollut, yli 100 kateissa

  • 21.9.18:37
    Japani

    Sotilaiden värväys takkuaa pasifistisessa Japanissa – varustautuu kauhuskenaarioon Kiinasta

  • 18.9.13:56
    Kiina

    Kiinalaisdiplomaatit uhosivat Taiwanista Upin seminaarissa – videotallenteelta välihuutelut yllättäen puuttuivat

  • 4.9.20:29
    Kiina

    Kiinan Xi vakuutteli Pohjois-Korean Kimille maiden suhteiden tärkeyttä