Apteekkirokotukset helpottuivat vuosi sitten, kun rokotusasetusmuutos antoi myös apteekkien henkilökunnalle rokotusoikeuden tietyin reunaehdoin. Alan liiton mukaan rokotuksille on ollut hyvin kysyntää.
Suomessa on tällä hetkellä noin 100 rokotepalvelua tarjoavaa apteekkia eri puolilla maata.
– Tästä vuodesta on opittu se, että palvelulle on varmasti ollut tarvetta. Asiakkaat, jotka ovat saaneet apteekkikäynnin ohella rokotuksen, ovat olleet erittäin tyytyväisiä, toteaa Apteekkariliiton farmaseuttinen johtaja Inka Puumalainen MTV:n Viiden jälkeen -ohjelmassa.
Hänen mukaansa alkuaikoina apteekeissa oli hieman epäselvyyksiä muun muassa tilavaatimuksiin liittyen, mutta alkukankeuksien jälkeen toiminta on pyörähtänyt hyvin käyntiin.
– Selkeästi eniten kysyntää on ollut influenssarokotuksille syksyllä ja talvella, nyt keväällä taas puutiaisaivokuume- eli punkkirokotuksille. Jonkin verran menee myös matkailijoiden rokotteita ja vyöruusurokotteita, Puumalainen sanoo.
Rokotteista täytyy maksaa itse
Rokotusasetusmuutos antoi apteekin henkilökunnalle eli farmaseuteille ja proviisoreille rokotusoikeuden tietyin reunaehdoin. He voivat rokottaa vain täysi-ikäisiä asiakkaita, jotka maksavat rokotteen itse.
– Jotta apteekit voisivat tarjota ilmaiseksi asiakkaille kansallisen rokotusohjelman rokotteita, se edellyttäisi, että meillä olisi hyvinvointialueiden kanssa yhteiset sopimukset, Puumalainen sanoo.
Ennen muutosta rokotusosaaminen on edellyttänyt rokottajalta korkeakoulutasoisen koulutuskokonaisuuden suorittamisen teorioineen ja näyttökokeineen.
Lue myös: THL huolestui tuhkarokkoriskistä, miksi lapsia ei rokoteta? – "Jotain näyttäisi tapahtuneen"
Edelleen rokottamista varten farmaseuttien ja proviisoreiden täytyy käydä läpi täydennyskoulutus, mutta nykyään se kestää vain muutaman päivän ajan.
– Kyllähän farmaseutit ja proviisorit peruskoulutuksessa oppivat lääkkeistä, ja rokotteet ovat lääkkeitä. Täydennyskoulutus liittyykin itse pistämiseen, eli siihen pistostekniikkaan. Siellä harjoitellaan ihan konkreettisesti sitä rokotteen antamista ja pistämistä, Puumalainen sanoo.
Apteekkariliitossa arvellaan, että tulevaisuudessa apteekkien palvelutarjonta on vielä nykyistäkin laajempaa.
– On varmasti vielä mahdollisuuksia laajentaa jatkossakin. Matalan kynnyksen terveyspalveluissa on paljon potentiaalia vielä käyttämättä, hän sanoo.