Jalkapalloliigan sarjajumbo JJK oli saanut tukun lisävirtaa valmentajavaihdoksesta. JJK otti sunnuntaina uuden luotsinsa Juha Pasojan johdolla arvokkaan voiton Hongasta maalein 1-0 (1-0).
Kari Martosen korvannut ex-toppari Pasoja oli selkeyttänyt kettupaitojen peliä ja piiskannut joukkueen hyvään liikkeeseen. Vielä avausjaksolla Honka pysyi keskisuomalaisten liikkeessä mukana, mutta toisella puoliskolla espoolaiset putosivat kyydistä.
Ottelun ainokainen syntyi 83. minuutilla, kun Topi Järvinen ohjasi maalin edestä liigauransa toisen osuman.
- Tuloksellisesti ei voi paremmin homma alkaa. Pakko nostaa pojille hattua. Joukkue taisteli hyvin. Varmasti jokainen on katsonut peiliin kuluneen viikon aikana ja saanut omaa ahdistustaan vähän pois, Pasoja summasi ensimmäistä liigapeliään päävalmentajana ja totesi, etteivät pelit koskaan näin paljon jännittäneet pelaajana.
Honka-luotsi Mika Lehkosuo ei ollut tyytyväinen omiensa asenteeseen.
- Me oltiin hyökkäyssuuntaan aika tahmeita. Toivottavasti tästä herätään taas työntekoon.
