Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jenna Laukkaselta huippu-uinti – sadasosien päässä MM-mitalista

Jenna Laukkanen
Jenna Laukkanen All Over Press
Julkaistu 08.12.2016 06:01

MTV SPORT

Jenna Laukkanen jäi niukasti mitalilta lyhyen radan MM-kisoissa. Laukkanen kiri 50 metrin rintauinnissa neljänneksi varhain torstaina.

Laukkasen aika oli 29,72, mikä jää hänen nimissään olevasta Suomen ennätyksestä vain yhden sadasosan.

Pronssin otti USA:n Molly Hannis ajalla 29,58, eli Laukkanen jäi mitalista vain 14 sadaosaa. Kultamitalille porhalsi USA:n Lilly King ajalla 28,92, hopealle jamaikalainen ME-nainen Alia Atkinson ajalla 29,11.

– No, jonkun pitää olla neljäs, vähän jäi hampaankoloon, vaikka sijoitukseni pidinkin. Mutta oli se nyt oma paras tähän hetkeen, ja olen kyllä tyytyväinen siihen, että olen näin pian olympialaisten jälkeen päässyt siihen huippukuntoon, missä olin vuosi sitten, kun Euroopan mestaruus tuli, Laukkanen totesi tiedotteessa.

– Fiilis finaaliin oli kyllä katossa, lähdin haastamaan kolmen kärkeä tosissani. Jos olisi saatu sekauintiviestin finaali tuohon alle iltajaksoon, niin olisi voinut olla minulle parempi. Viimeisellä kymmenellä metrillä meni vähän sähläämiseksi, olisi pitänyt uida rauhallisemmin omaa uintia loppuun asti, hän jatkoi.

Laukkasella on jäljellä henkilökohtaisista lajeista vielä 100 ja 200 metrin seka- ja rintauinnit.

Koski rikkoi SE:n uudelleen

Matias Koski ui 200 metrin vapaauinnissa sijalle seitsemän. Hänen aikansa 1.43,51 on uusi Suomen ennätys. Etelä-Korean Taehwan Park ui kultaan ajalla 1.41,03.

Koski rikkoi jo välierissä Antti Kasvion Suomen ennätyksen vuodelta 1992.

– Se meni hyvin, olen tyytyväinen. Tiesin, että muut vetää finaalissa kovempaa kuin aamulla, varsinkin Park, hän tekee aina noin. Ajattelin, että mitali voisi silti olla mahdollinen, vaikka ei minulla tänne oikein mitään tavoitetta ollut, Koski kertoi.

– Kaikki ne (Antti) Kasvion ennätykset ovat kyllä kovia aikoja, olen niitä katsellut, ja kyllä tämä on mulle kova juttu, Koski huomautti.

Suomi diskattiin vapaauinnin 200 metrin sekaviestin finaalissa. Joukkue teki varaslähdön 150 metrin kohdalla. Suomen joukkueessa uivat Andrei Tuomola, Ari-Pekka Liukkonen, Hanna-Maria Seppälä ja Fanny Teijonsalo.

Kanadan Windsorissa kisataan 25 metrin altaassa.  

Lisää aiheesta:

Matti Mattsson säkenöi päämatkallaan ja paineli välieriin: "En usko, että mitään maagista tarvitaan"Jenna Laukkanen jäi niukasti MM-mitalista, nelossija sadasosien tappiolla: "Ei ollut ihan tarpeeksi pitkät kynnet"Ruotsalaistähdelle kolme MM-kultaa – "En voisi olla iloisempi"MM-välieriin kauhonut Jallow hurmioitui ennätysuinnistaan: "Se vain tuntui niin ihanalta"Liukkonen sai itseluottamusryöpyn sivulajistaan – "Ihan hyvin vapaauimarille"Liukkonen ja Cetus Espoo hurjassa ennätysvireessä – Seppälä hylättiin
UintiUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Uinti
  • ti08:54
    Varusmiehet

    Analyysi: Syytä huoleen – Puolustusvoimat ei tiedä, kuinka moni varusmiehistä osaa uida

  • 26.10.14:16
    Urheilu

    Järisyttävä maailmanennätys! Historiallinen raja rikki – "Sairasta"

  • 26.10.09:58
    Urheilu

    Laura Lahtinen, 22, huimassa vireessä Pohjois-Amerikassa

  • 16.10.08:24
    Olympialaiset

    Yllätyspäätös: Olympiavoittaja lopettaa vain 25-vuotiaana

  • 9.10.18:58
    Urheilu

    Maailmanmestarin ja kilpasiskon myymälävarkaudella iso seuraus