Aarnion huume- ja virkarikosoikeudenkäynnin toiseksi vimeinen päivä Helsingin käräjäoikeudessa päättyi United Brotherhoodin entisen johtohahmon Keijo Vilhusen loppulausuntoon.
Syyttäjä vaatii Vilhuselle vähintään kymmenen vuoden vankeusrangaistusta muun muassa törkeistä huumausainerikoksista. Syyttäjä epäilee Vilhusen toimineen Aarnion rikoskumppanina tynnyrijutussa kahden tynnyrin maahantuonnin osalta.
Asianajaja Markku Fredman kuvasi syyttäjän näkemystä tarinaksi. Samoin on tehnyt aiemmin myös Aarnion puolustus.
- Hyvä tarina tekee huonosta näytöstä jossain määrin paremman. Oleellista on huomata se, että syyttäjien tarjoama kertomusmalli on vain yksi vaihtoehto, Fredman totesi tiiviin loppulausuntonsa aluksi.
Fredmanin mukaan jutun tutkinta sijoitti Vilhusen mukaan tarinaan jo ennen kuin Vilhusta oli edes kuultu asiassa.
- Oli aivan ainutlaatuista, että ensimmäiseen kuulusteluun oli laadittu monisivuinen tarina siitä, mitä Keijo Vilhunen on tehnyt. Tarina oli tuolloin jo valmiina, ennen kuin ensimmäistäkään kuulustelua oli tehty, Fredman sanoi.
"Yhteydenpito ei todista huumekauppaa"
Fredmanin mukaan on myös ongelmallista, että syyttäjät ovat omassa loppulausunnossaan vaatineet, että puolustuksen esittämän vaihtoehtoisen tapahtumainkulun tulisi sopia koko asiassa esitettyyn näyttöön.

