Tykistö ratkoo taisteluita Ukrainassa. Suomelle se sopinee, sillä Puolustusvoimien tykistö on armeijan tulivoimainen valttikortti.
Ukrainan sota on tehnyt useista asejärjestelmistä melkeinpä julkkiksia.
Turkkilaisella TB2-dronella on oma laulunsa. Se on tuhonnut panssarivaunuja ja arvioiden mukaan hyökännyt myös Venäjän puolelle ase- ja polttoainevastoihin. Kaiken lisäksi laite kuvaa omat hyökkäyksensä.
Amerikkaisesta Javelinista on propagandassa rakennettu pyhimystä ja jos ukrainalaisia on uskominen, niin iso osa tuhotuista venäläisistä panssarivaunuista on räjäytetty Javelin-ohjuksella.
Vähemmälle huomiolle on jäänyt tykistö, mutta sen rooli sodan aikana on ollut sekä Venäjän että Ukrainan käyttämänä äärimmäisen keskeinen.
Sodan kuva mullistui, kun kävi selväksi, ettei Venäjä pysty valloittamaan Ukrainan pääkaupunkia Kiovaa.
– Panssarintorjuntaohjukset hidastivat venäläisten etenemistä, mutta meidän tykistömme tappoi heidät. Tykistö rikkoi heidän yksikkönsä, toteaa Ukrainan asevoimien komentaja Valeri Zaluzhnji brittilehti The Economistin mukaan.
Inttivitsien kohde ratkoo taisteluita
Tykistö pysyy kaukana otsikoista useista syistä.

