Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jätteenkeräysautot kiertävät taas pääkaupunkiseudulla

YTV
YTVCopyright MTV Oy 2001
Julkaistu 27.08.2001 15:46

Syyskuun alussa alkaa pääkaupunkiseudulla YTV:n jätteenkeräysautojen kierros. Autojen kierros on muuttunut: pysähdykset ovat pitempiä ja pysähdyspaikkoja on vähemmän.

Helsingissä ja Espoossa autot lähtevät liikkeelle maanantaina 3. syyskuuta, Kirkkonummella 1. lokakuuta ja Vantaalla 8. lokakuuta. Jätteitä saa jättää vain autoon, ei pysähdyspaikoille muulloin.

Autot ottavat vastaan kotitalouksien ongelmajätteitä, metalliromua ja sähkö- ja elektroniikkaromua pieniä määriä ilmaiseksi. Esimerkiksi pieniä kodinkoneita otetaan vastaan kaksi joka tuojalta.

Isot määrät, esimerkiksi peräkärrylliset metalliromua, pitää viedä YTV:n pienjäteasemille tai romuyrityksiin. Maksullisia autoon jätettäviä laitteita ovat kylmäkalusteet, televisiot ja monitorit, joista peritään 50 markkaa (8,41 euroa) jatkokäsittelykuluja. Videot, tietokoneet, tulostimet, mikroaaltouunit ja pölynimurit voi tuoda parilla kympillä (3,36 euroa). Kevään keräyksen eurohinnoista ei ole vielä päätetty.

Keräysautojen aikataulun saa kirjastoista, verkko-osoitteesta www.ytv.fi ja numerosta (09)1561611.

(MTV3-STT)

Lisää aiheesta:

Shein poisti lapsen näköiset seksinuket sivuiltaan – halpakauppasivustot syynissä RanskassaTunnettujen liköörikonvehtien valmistus lopetettu yllättäen: "Pitääkö juuri ennen joulua...?"Tätä aamupalaa ravitsemusterapeutti suositteleeReijo Laatikainen kertoo keinon ehkäistä muistisairauksia: "Merkittävä vaikutus"Wenla asuu lapsensa kanssa puolet vuodesta poissa kotoa – "Ei muuta kuin vauva kainaloon ja menoksi"Omistatko moottorikelkan? Varmista yksi asia – muuten vaarana "huomattavat kulut"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 13:29
    Verkkokauppa

    Shein poisti lapsen näköiset seksinuket sivuiltaan – halpakauppasivustot syynissä Ranskassa

  • 11:05
    Ruoka

    Tunnettujen liköörikonvehtien valmistus lopetettu yllättäen: "Pitääkö juuri ennen joulua...?"

  • 08:15
    Ruoka

    Tätä aamupalaa ravitsemusterapeutti suosittelee

  • 06:43
    Muistisairaudet

    Reijo Laatikainen kertoo keinon ehkäistä muistisairauksia: "Merkittävä vaikutus"

  • Eilen19:21
    Perhe

    Wenla asuu lapsensa kanssa puolet vuodesta poissa kotoa – "Ei muuta kuin vauva kainaloon ja menoksi"