M-Sport Fordin suomalaiskuskit Esapekka Lappi ja Teemu Suninen joutuvat antamaan näyttöjä vielä kauden viimeisessä MM-rallissa Monzassa, joka käynnistyy torstaina.
Tehdastallien Toyotan ja Hyundain miehistöt on jo lyöty lukkoon, joten ainoa mahdollisuus kaksikolla on jatkaa edelleen brittiläisen M-Sportin riveissä. Tämä vaatii kuitenkin isoa tukea yhteistyökumppaneilta, sillä pelkästään ajonäytöillä ei paikka yksityistiimissä aukea.
Suninen heitti lekkeriksi, kun MTV Urheilu kysyi miehen ensi kauden suunnitelmia.
– En tiedä vielä ensi vuodesta. Yksi ajopaikkatarjous on pöydällä, muttao dotetaan parempia, Suninen aloitti arvoituksellisesti.
Jaa että mikä tarjous se on?
– Jääkonetta pääsisi ajamaan ympyrää. Olisihan siinä ainakin testimäärätsamat. Toivotaan kuitenkin, että löytyisi vielä hommia samasta lajista,Suninen kuittasi naureskellen.
– Vaikea sanoa mitään, että jatkuuko ura tässä tiimissä vai ei. Kohtuullisen pitkä kausi on takana. Yrittänyt olen kaiken sen, mitä vehkeillä pääsee. Jää nähtäväksi, riittääkö se sitten lopulta, Suninen jatkoi.
Lappi puolestaan suunnitteli keskiviikkona, että yrittää päästää jutuille M-Sportin päällikön Malcolm Wilsonin kanssa vielä ennen Monzan MM-rallin alkua.
