Järveltä ammutut hätäraketit aiheuttivat pelastusoperaation – rannalla odotti yllätys

1.03737859
Kuvituskuva.All Over Press
Julkaistu 14.05.2018 10:25

MTV UUTISET

Pirkanmaalla Tampereella Näsijärveltä illansuussa ammutut hätäraketit aiheuttivat pelastusoperaation.

Pelastuslaitoksen mukaan Näsijärveltä oli ammuttu kolme hätärakettia. Hätäkeskus sai ilmoituksen tilanteesta kello 21.54.

Poliisipartio ja pelastuslaitoksen yksikkö hälytettiin Halkoniemen venesatamaan Lentävänniemeen.

Paikan päällä pelastajia odotti yllätys, sillä mitään vaaratilannetta ei todellisuudessa ollutkaan. Järvellä oli vain kaksi humalaista miestä, jotka istuivat soutuveneessä. Poliisin mukaan miehet suhtautuivat hälytystilanteeseen välinpitämättömästi.

– Veneen pohjalla oli vettä ja siellä kellui hätäraketteja sekä oluttölkkejä, poliisi kertoo tiedotteessa.

Pelastuslaitoksen yksikkö ohjasi veneilijät turvallisesti rantaan.

Poliisi otti kiinni kaksi noin kolmekymppistä miestä ja vei heidät poliisiasemalle. Miehiä epäillään vaarailmoituksesta ja varkaudesta.

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa