Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jarkko Niemisellä ensimmäinen isänpäivä – "Parasta ikinä"

Lehtikuva
Julkaistu 08.11.2015 10:53

MTV SPORT

Jarkko ja Anu Niemisen esikoinen, tyttö, syntyi syyskuussa. Näin Suomen kaikkien aikojen tennispelaaja pääsee nauttimaan isänpäivästä ensimmäistä kertaa.

- Tietysti mahtavaa, en ole ikinä viettänyt omaa isänpäivää, mutta muita isänpäiviä on kyllä tullut vietettyä, kuten oman isän. Ihan mahtavaa aikaa on ollut, parasta ikinä, Nieminen sanoo MTV Sportille.

Niemisen lapsuudenkodissa ei ollut erityisiä isänpäivätraditioita, mutta totta kai Kauko-isä sai ansaitsemansa huomion.

-  Yritettiin keksiä jotakin mukavaa isälle, hyvä isäpäivälahja tai jotain erikoista, esimerkiksi tehtiin aamupala sänkyyn. Niin, tässä voikin nyt hyvin vihjailla omista odotuksistaan, Jakke naurahtaa.

Anu Nieminen (omaa sukua Weckström) toimii Kööpenhaminassa sulkapallovalmentajana, ja Tanskan pääkaupunki onkin Niemisten kotipaikka ainakin vielä.

- Anu on työskennellyt sulkapallon parissa lähes siitä asti, kun lopetti oman uransa Lontoon olympialaisissa. Hän alkoi sitten kouluttautua valmentajana ja aloitti työt sulkapallovalmentajana Köpiksessä omassa seurakeskuksessa. Nyt on kädet täynnä töitä päävalmentajana, Jarkko valottaa.

Jarkko Niemisen tennisuran lopullinen huipennus nähdään maanantaina Helsingissä, missä vietetään Final Night -tapahtumaa tähtivieraiden – Roger Federerin, Teemu Selänteen ja Peter Forsbergin – kera. Ilta näytetään suorana ja yksinoikeudella MTV Katsomossa kello 17.45 alkaen.

Osta katseluoikeus Final Night -lähetykseen!

Lisää aiheesta:

Jääkiekkoilijoiden perinteinen tennisturnaus täyttää 40 vuotta – näin Teemu Selänne kuvailee tapahtumaa MTV:lleSynttärisankari Tami Tammisella tänään tuplajuhlat: Moni veli munaa itsensä unohtamalla hääpäivänSelänteeltä herkkä kuva: Jarkko Nieminen tyttövauva sylissäänTennisväki yksimielisenä: Nieminen ei saanut ansaitsemaansa arvostustaNieminen Federer-ottelusta: Olen treenannut normaalistiValmentaminen kiinnostaa Niemistä: Varmasti ainakin kokeilen
TennisUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Tennis
  • 16:45
    Harri Heliövaara

    Rahakas turnaus kotiin – Harri Heliövaara juhlii isoa voittoa: "Kirsikka kakun päällä odottaa"

  • Eilen15:47
    Harri Heliövaara

    Harri Heliövaaralle ennennäkemätön saavutus – kovaan hetkeen "uskomattoman hyvä reaktio"

  • to22:55
    Urheilu

    Tennistähti suurennutti rintansa – miestoimittajalta pamahti tökerö kysymys

  • to17:20
    Urheilu

    Vankilaan saapui yllätys – Boris Becker liikuttui: "En olisi koskaan uskonut"

  • ke16:46
    Caroline Wozniacki

    Caroline Wozniacki hyökkäsi: "Olet pelle"