Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari Isometsä nostaa Krista Pärmäkosken mahtihiihdon yhdeksi parhaista "jopa koko uralla"

Krista Pärmäkoski hiihti 20 kilometrin vapaan takaa-ajokisassa toiseksi.
Krista Pärmäkoski hiihti 20 kilometrin vapaan takaa-ajokisassa toiseksi.
Julkaistu 04.01.2023 20:16

MTV URHEILU

Jari Isometsä oli vakuuttunut Krista Pärmäkosken toisesta peräkkäisestä kakkostilasta keskiviikkona, kun suomalainen karisti kannoiltaan kaikki muut kilpailijat, paitsi yhden.

Tour de Skin neljännessä kilpailussa saatiin todistaa harvinaista herkkua, kun suomalainen määräsi kisan tahdin suurimman osan matkasta. Krista Pärmäkoski lähti 20 kilometrin vapaan takaa-ajoon toisena, mutta otti yhdessä norjalaiskaksikon kanssa kärjessä hiihtäneen Frida Karlssonin kiinni.

Monet olisivat tyytyneet siinä vaiheessa hiihtämään neljän naisen ryhmässä, mutta Pärmäkosken mono oli tänään syönnillä. Suomalainen tiputti vahvalla vedollaan molemmat norjalaiset ryhmästä pois ja voittokamppailu käytiin Pärmäkosken ja Karlssonin kesken. Lopulta Karlsson voitti, mutta Pärmäkokski otti aimo harppauksen kohti kärkeä Tourin kokonaistilanteessa.

– Yksi parhaista vapaan hiihdoista. En tiedä oliko jopa koko uralla, mutta todella hyvä hiihto, MTV Urheilun hiihtoasiantuntija Jari Isometsä hehkuttaa.

Pärmäkoski totesi itse, että kilpailun voittokamppailua ajatellen hänen oma taktiikkansa ei ollut paras mahdollinen.

LUE MYÖS: Krista Pärmäkoski avasi huippuhiihtonsa ratkaisun hetket: "Ei taktisesti ollut mitään järkeä"

Isometsän mielestä Pärmäkoski teki kuitenkin täysin oikean ratkaisun, kun lähti pudottamaan norjalaisia kovalla matkavauhdilla.

– Kyllähän se tuommoisessa Tourin tapaisessa kilpailussa on oikea taktiikka. Kun näkee, että porukka alkaa väsyä, niin silloin on eroja tehtävä. Krista tunsi, että tänään on se päivä, kun kestää (vauhtia), Isometsä sanoo.

40.03507262Krista Pärmäkoski nousi Tour de Skin kokonaistilanteessa neljänneksi.STELLA Pictures / Splash News

Isometsän mukaan Karlsson oli tänään ylivoimainen, eikä Pärmäkoskella olisi ollut erilaisella taktiikallakaan kunnon mahdollisuutta ruotsalaisen kukistamiseen.

– Kun Karlsson lähti, oli ero massiivinen. Tuohon kilpailuun kaikella tavalla ihan maksimisuoritus, Isometsä suitsutti Pärmäkosken menoa.

Ruotsin Karlssonilla on Tour de Skin kokonaistilanteessa lähes puolentoista minuutin etumatka toisena olevaan Norjan Tiril Udnes Wengiin. Karlsson on jopa koko Tourin voiton suhteen vahvoilla.

– Hyvin vaikea Karlsson on enää kiinni saada, mutta kyllä se mahdollista on.

– Eihän se tietenkään varma ole. Tour on tour, ja yksittäinen kisa voi muuttaa kaiken, Isometsä pyörittelee.

Lisää aiheesta:

Kerttu Niskanen jo nyt kiinni uransa parhaassa – Tourilta tarjolla huima pino euroja: "Täyttä realismia"Krista Pärmäkoski avasi huippuhiihtonsa ratkaisun hetket: "Ei taktisesti ollut mitään järkeä"Iivo Niskanen manasi tekoaan – Jari Isometsä: "Voi olla, että se pelasti jopa kakkossijan"Jari Isometsältä valtava huomio Iivo Niskasesta – olympiapuhe Kerttu Niskasesta hivelee korvia: "Ei pääse mihinkään"Jari Isometsälle esitettiin ennen tyrmäysnäytöstä Therese Johaug -kysymys – vastaus oli osuvaJari Isometsä kummastelee viestin ratkaisun hetkiä – potti satoi Suomen laariin: "Äärimmäisen tyhmää"
MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • Eilen11:51
    Urheilu

    Tautikaaos piinaa Ruotsin maajoukkuetta

  • ma16:10
    MM-hiihdot

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 11.9.12:30
    Hiihtolajit

    Maastohiihtotähti joutui karuun tilanteeseen – "En saisi enää olla Norjan kansalainen"

  • 28.8.13:49
    Hiihtolajit

    Ruotsin hiihdon supertähti jälleen pois maajoukkueesta

  • 27.8.19:20
    Hiihtolajit

    Maastohiihtäjä Jasmin Kähärä joutui sairaalahoitoon