Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Japani, Etelä-Korea ja Yhdysvallat aloittivat yhteisen ohjuspuolustusharjoituksen

Kuva Yhdysvaltain ja Etelä-Korean yhteisestä Vigilant ACE -harjoituksesta joulukuussa 2017.
Kuva Yhdysvaltain ja Etelä-Korean yhteisestä Vigilant ACE -harjoituksesta joulukuussa 2017.
Julkaistu 11.12.2017 06:01(Päivitetty 11.12.2017 14:41)

MTV UUTISET

Japani, Etelä-Korea ja Yhdysvallat aloittivat tänään kaksi päivää kestävän ohjuspuolustusharjoituksen, kertoo AFP. Etelä-Korean puolustusministeriön mukaan tarkoitus on harjoitella Pohjois-Korean ohjusten jäljittämistä. Ministeriön mukaan harjoitus käydään merellä Korean niemimaan ja Japanin tuntumassa.

Harjoitukseen osallistuu kaksi sota-alusta Yhdysvalloista ja yksi kummastakin Aasian maasta. Sota-alukset on varustettu Aegis-ilmapuolustusjärjestelmällä. Alukset simuloivat Pohjois-Korean ohjusten tunnistamista, jäljittittämistä ja tietojen vaihtoa.

Etelä-Korea ja Yhdysvallat järjestivät viime viikolla suuren ilmasotaharjoituksen johon osallistui noin 230 lentokonetta ja 12 000 henkilöä.

Pohjois-Koreassa viime viikolla vierailleen YK:n poliittisen alipääsihteerin Jeffrey Feltmanin mukaan Korean niemimaan jännittynyt tilanne on tällä hetkellä maailman vaarallisin turvallisuuskysymys.

Jännitteet Korean niemimaalla kiristyivät uudelleen huippuunsa, kun Pohjois-Korea laukaisi uuden mannertenvälisen ballistisen ohjuksen 29. marraskuuta.

Venäjän asevoimien komentaja kenraali Valeri Gerasimov arvosteli tänään Etelä-Korean uusinta sotaharjoitusta. Gerasimov sanoi, että tänään alkanut harjoitus ainoastaan nostaa hysteriaa ja luo lisää rauhattomuutta alueelle.

Gerasimov tapasi Japanin puolustusministeri Itsunori Onoderan tänään.

Lisää aiheesta:

Japani ja Yhdysvallat vastasivat Pohjois-Korean ohjuskokeeseen sotaharjoituksillaPohjois-Korea ampunut neljä lyhyen kantaman ballistista ohjusta Japaninmereen, uutta ydinasekoetta pelätäänUSA:lta suuri voimannäytös läntisellä Tyynellämerellä – sotaharjoitukseen kolme lentotukialustaYhdysvallat ja Etelä-Korea lennättivät hävittäjiä Korean niemimaalla – "Voimannäyte Pohjois-Korealle"Venäjä: USA:n ja Etelä-Korean sotaharjoitukset provosoineet P-Koreaa ohjuskokeeseenYhdysvallat ja Etelä-Korea vastasivat ohjuskokeeseen sotaharjoituksella
Pohjois-Korean kriisiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Pohjois-Korean kriisi
  • 23.11.202306:06
    Pohjois-Korea

    Koreoiden välillä kiehuu taas: Pohjois-Korea laukaisi vakoilusatelliitin, Etelä-Korea syyttää Venäjää avusta

  • 03.11.202209:20
    Pohjois-Korea

    Etelä-Korea jatkaa ilmasotaharjoituksiaan Yhdysvaltojen kanssa Pohjois-Korean ohjuslaukaisujen vuoksi

  • 02.11.202211:00
    Pohjois-Korea

    Pohjois-Korea on laukaissut ainakin neljätoista ohjusta, sanoo Etelä-Korea

  • 02.11.202209:54
    Pohjois-Korea

    Pohjois-Korea ampui noin 100 ammusta meriraja-alueelle

  • 28.07.202006:38
    Kim Jong-un

    Kim Jong-un ei osoita merkkejä ydinaseista luopumisesta – "Ydinasepelote takaa maan turvallisuuden ikuisiksi ajoiksi"