Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jäätiköiden sulaminen olisi katastrofaalista – Kartta: Euroopasta hukkuisi suuri osa

Kartasta näkyy, mitkä osat Euroopasta jäisivät veden alle.
Kartasta näkyy, mitkä osat Euroopasta jäisivät veden alle. MTV Uutiset
Julkaistu 12.08.2017 06:21

MTV UUTISET

Jos kaikki Maan jäätiköt sulaisivat, sillä olisi katastrofaaliset seuraukset kaikkialla maailmassa. Eniten merien pinnan nousu koettelisi Pohjois-Amerikkaa ja Eurooppaa, joista hukkuisi veden alle suuria osia.

MTV Uutiset julkaisee artikkelin yhteistyössä Tieteen Kuvalehden kanssa. 

Jos Maasta tulee täysin jäätön planeetta, merenpinta nousee noin 80 metriä nykyistä korkeammalle.

Jäätiköt voivat sulaa kokonaan vain, jos ilmasto lämpenee huomattavasti. Siinä tapauksessa vedessä tapahtuu myös lämpölaajenemista.

Se voi kohottaa merenpintaa vielä 30 metriä lisää. YK:n ilmastopaneelin mukaan jo 1–4 asteen keskilämpötilan nousu riittää sulattamaan Grönlannin jään tuhannessa vuodessa.

Seuraukset koko maailmalle

Mikäli keskivedenkorkeus asettuu 80 metriä korkeammalle, maailmankartta menee uusiksi, sillä rannikkoseudut jäävät laajalti veden alle.

Koska monet hukkuvat alueet ovat tätä nykyä hyvin tiheästi asuttuja, syntyy valtava, miljardien ihmisten, muuttopaine.

Grönlannin ja Etelämantereen jäämassojen osuus kaikesta maapallolla esiintyvästä jäästä on 99 prosenttia. Jos jäätikkö häviää Grönlannista, meri nousee "vain" seitsemisen metriä.

Mannerjäätiköissä on niin valtavasti vettä, että määrä voi nostaa merenpintaa 80 metriä. Näin nousu vaikuttaisi.

Seuraukset Euroopalle

Sen sijaan Etelämantereen jääpeitteen sulaminen johtaa noin 73 metrin nousuun.

Toisen pallonpuoliskon mannerjäätikön muuttuminen vedeksi ei kuitenkaan nostaisi merenpintaa tasaisesti.

Jäämassat vaikuttavat painovoimallaan Maan painovoimakenttään, ja se vesi, joka tulee Grönlannista, virtaa eteläiselle Tyynellemerelle, kun taas Etelämantereelta peräisin oleva vesi nostaa vedenpintaa muun muassa Pohjois-Atlantilla.

Merien pintaa eivät nosta vain Grönlannin ja Antarktiksen mannerjään sulaminen.

Pahimmat seuraukset ovat pienempien jäätiköiden sulamisella.

Lisää aiheesta:

Suomalaisasiantuntija: Jäätiköiden sulaminen ei pysähtynyt edes talvellaGrönlannin jääpeite sulaa ennätyshelteiden takia pian ennätyksellistä vauhtia – myös Venäjän maastopalot saattavat edesauttaa sulamistaEtelämantereen jää sulaa ennennäkemätöntä vauhtia – Suomalaistutkijalta kylmäävä arvio: "Vaikka kaikki päästöt laitettaisiin kuriin tänään, sulaminen jatkuu"Merenpinta saattaa nousta lähes metrillä – Helsingissä suuria tulvia voi tulla 2100-luvulla joka toinen vuosiGrönlannin rannikkojäätiköt hupenevat vauhdilla – "huolestuttava merkki"Jättimäinen jäävuori "Larsen C" on irtoamassa Etelämantereesta – "Lämpeneminen on siellä kaikkein suurinta"
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 18:52
    Saksa

    Kiistelty asepalveluslaki läpi Saksassa – nuoret protestoivat ympäri maata

  • 18:42
    Ukrainan sota

    Lähde: Ukraina ja USA neuvottelevat tänään sodan lopettamisesta

  • 18:41
    Saksa

    Saksalta päätös asevoimien kasvattamiseksi merkittävästi: "Ratkaiseva askel"

  • 16:08
    Donald Trump

    Trump kritisoi kovasanaisesti Eurooppaa: "Nykyisellä tahdilla manner on pian tunnistamaton"

  • 13:33
    Elon Musk

    EU:lta sakot Elon Muskin X-palvelulle