Kiovan Dynamo on tiukasti kiinni paikassa jalkapallon Mestarien liigan lohkovaiheessa kasvatettuaan karkumatkaansa Gentiin viimeisen karsintakierroksen toisessa osaottelussa entisestään. Ilta tuotti heti häikäisevän maalin.
Viime viikolla Dynamo päihitti belgialaisen Gentin vieraissa 2–1, ja tuolloin ukrainalaisten avausmaalista vastasi Vladyslav Supriaha Vitaliy Buyalskyin esityöstä. Sama kaksikko oli nyt kotiottelussakin asialla, joskin osat kääntyivät toisin päin. Supriaha pelasi pallon aivan päätyrajan tuntumasta maalille, ja Buyalskyi teki näyttävän tempun: ukrainalainen käänsi vartalonsa kohti sivurajaa ja ohjasi pelivälineen kauniisti kantapäällä maaliin.
Yhdeksännellä peliminuutilla syntynyt osuma vei Dynamon ottelussa 1–0-johtoon. Johto täydentyi avausjakson loppupuolella 2–0:aan, kun pallo vietiin Gentin Igor Plastunin käsivirheestä pilkulle ja isäntien Carlos de Pena tälläsi rangaistuspotkun sisään.
Ottelussa on menty tauolle, ja Dynamo johtaa nyt otteluparia yhteismaalein 4–1.
Tänään ratkeavat jatkopaikat myös ottelupareissa Ferencvaros–Molde ja Omonia–Olympiakos. Toiset osaottelut ovat kummassakin parissa 0–0-tilanteessa. Ensimmäisissä osaotteluissa Molde ja Ferencvaros päätyivät 3–3-tasapeliin ja Olympiakos kukisti Omonian kotonaan 2–0.
Mestarien liigan karsintaotteluita voi seurata C More Sport 1- ja C More Sport 2 -kanavilta sekä cmore.fi-suoratoistopalvelusta.
Uusimmat
-
17:29
Ruotsi luovuttamassa petoksista tuomitun miehen Turkille
-
17:27
Helsingin palkkakaaoksen keskiössä olevan Sarastian toimitusjohtaja myöntää virheet: ”Olen äärimmäisen pahoillani”
-
17:18
Veroale ja inflaatio eivät saa Tehyä pakittamaan palkkavaatimuksissa, järjestö odottaa valtiota hätiin: "Työnantajan on vaikeaa viedä diiliä loppuun ilman rahaa"
-
17:15
Ruotsalaislähteet: Leo Komarovin ura jatkuu "Mamban" komennossa
-
17:05
Jyrki Sukula pitää viinitilaa ennätyshelteistä kärsivässä Italiassa: "Sato on aika minimaalinen" – monet riisinviljelijät siirtyneet maissiin, kun vesi ei riitä
-
17:01
MTV Uutiset kysyi someseuraajiltaan parhaita muistoja Vesa-Matti Loirista: "Monipuolinen ja herkkä multitalentti"
-
16:56
Tshekin senaatti antoi hyväksyntänsä Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydelle – MTV seuraa Nato-jäsenyyden etenemistä
-
16:50
Samuli pyysi hetken mielijohteesta Veskulta nimmarin, aamulla paikalla oli tatuointi – neljä miestä kertoo tarinan Loiri-tatuointinsa takaa
-
16:43
Koulun aloittaneet oppilaat kertovat ystävien tärkeydestä: ”Jos ei oo kavereita, niin välkällä voi olla tosi vaikeaa löytää jotain, jonka kanssa voi leikkiä”
-
16:42
Junat Helsingin ja Joensuun välillä myöhässä järjestelmävian vuoksi
-
16:38
Riku Stenrosin koti ja ravintola tuhoutuivat Porvoon tulipalossa – "Se on kyllä entinen asunto"
-
16:38
YK:n pääsihteeri pyytää Venäjää ja Ukrainaa lopettamaan sotatoimet Zaporizhzhjan alueella – MTV seuraa sotaa
-
16:20
Fortum kertoo tarjonneensa Meri-Porin voimalaa seuraavan tehoreservikauden kilpailutukseen
-
16:11
Olkiluoto 3:n koekäyttö viivästyy automaatiopäivityksen takia kahdella viikolla
-
15:56
Edmonton Oilersin superfani Ben, 6, on kuollut – seurayhteisö suree syvästi
-
15:36
Näin julkkisten lapset aloittivat koulutiensä – katso suloiset kuvat: "Tätä päivää on odotettu"
-
15:29
Poliisilta lisätietoa Limingan turmasta: Nokkakolarissa kuoli alle 15-vuotias sähkömopon kuljettaja
-
15:29
Työpäivä on taas pulkassa, mutta mikä on "pulkka"? Tästä sanonta on saanut alkunsa
-
15:17
Hiihdon fluorivoidekielto siirtyi jälleen
-
15:11
Muutos Helsingin ja Turun väliseen junaliikenteeseen – poikkeusjärjestely voimassa jopa kahden vuoden ajan
-
Lataa lisää