Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Iso askel Kruunuvuoren sillalle: Ensimmäinen massiivinen siltalohko paikoillaan – apuna Norjasta tullut "kuusinumeroinen" merinosturi

8:27Jättimäinen merinosturi rantautuu Helsingin edustalleKatso video: Projektipäällikkö Jari Humalajoki kommentoi merinosturi Uglenin ensimmäistä työpäivää Kruunuvuorensilloilla
Julkaistu 25.07.2023 20:04
Toimittajan kuva

Maiju Kettunen

maiju.kettunen@mtv.fi

Merinosturi on harvinainen näky Suomen rakennustyömailla. Nyt sellainen on nähtävillä Helsingin edustalla, kun norjalainen Uglen rantautui rakenteilla olevalle Kruunuvuoren sillalle.

Merinosturi Uglen saapui Norjasta ja työskentelee Kruunuvuoren sillalla seuraavat 1–2 viikkoa. 

Maanantain ja tiistain välisenä yönä sillan ensimmäinen noin 70-metrinen, 550 tonnia painava siltalohko nostettiin paikoilleen. MTV Uutiset oli seuraamassa nostotapahtumaa. 

Nostotyö viivästyi parilla tunnilla tiistaiyönä. Työn oli tarkoitus alkaa puoliltaöin, mutta asiaan päästiin vasta kahden aikaan.

– Viivästymiseen vaikutti monta pientä asiaa, jokaisessa työnvaiheessa kesti vähän kauemmin, mitä ajateltiin, ei mitään dramaattista, selventää TYL Kruunusillat -projektipäällikkö Jari Humalajoki.

Humalajoen mukaan valtavan nosturin saaminen Suomeen on maksanut enemmän kuin sen tekemä työ. Hinta liikkuu kuusinumeroisessa summassa.

Työtä riittää

Sillan rakenteen on arvioitu olevan lauantaina valmis, mikäli sääolosuhteet ovat suotuisat. 

Kuinka suuresta operaatiosta on siis kyse?

– Onhan se iso työnvaihe, että saadaan viikossa 500 metriä sillan runkoa paikalleen, kommentoi Humalajoki.

Humalajoen mukaan siltalohkojen nosto on vaatinut vuoden työn etukäteen, mutta tämä vaihe on ison työn finaali.

Rakanteen valmistumisen jälkeen on sillassa vielä työnsarkaa. Seuraavana vuorossa on betonikannen teko.

Projekti on Humalajoen mukaan edistynyt hyvin ja pysynyt aikataulussa. Tämän vuoden puolella tarkoituksena on saada myös valettua Korkeasaaren puoleinen tulosilta.

Tarkoituksena on, että silta olisi valmis ja sen raitioliikenne pääsisi kulkemaan vuonna 2027.

Lue myös: Kadotitko hissin? Yksi löytyi Helsingissä maan alta – "Onneksi ei ollut matkustajia kyydissä"

Katutyö ei aina ole pelkkää melua ja liikennehaittaa, toisille se on "parasta, mitä voi kuvitella" – helsinkiläisellä työmaalla iloinen yllätys isojen koneiden ystäville

Tilastokeskus: Myönnettyjen rakennuslupien väheneminen kiihtynyt

Lisää aiheesta:

Tältä Helsinki näyttää yli sadan metrin korkeudessa pylvään nokassa"Emme haluaisi tällaista ruuhkaa aiheuttaa": Projektipäällikkö kertoo, miksi Hakaniemen sillan avaaminen kesti niin kauanKulosaaren silta on vain yksi kymmenistä Helsingissä, jotka on pakko purkaa tai korjata – millainen liikenteen ummetus siitä syntyy?Katutyö ei aina ole pelkkää melua ja liikennehaittaa, toisille se on "parasta, mitä voi kuvitella" – helsinkiläisellä työmaalla iloinen yllätys isojen koneiden ystävilleNostureiden kolossi nostaa notkahtaneen Kiiminkijoen sillan: Suomen järeimmältä nosturilta "tuollainen 150 tonnin painoinen silta nousee kuin tyhjää vain"Suomenlahdella seilaa todellinen harvinaisuus: Kukan terälehden muotoinen ja 45 tonnia painava kelluva terassi matkaa Raumalta Helsinkiin – "Vaikeuskertoimia on loppuun saakka"
RakentaminenHelsinkiKorkeasaariKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Rakentaminen
  • 5.9.08:26
    Kotimaa

    Heka hallituksen päätöksestä: Kohtuuhintaisen asunnon saaminen Helsingistä vaikeutuu – jonossa tuhansia ihmisiä

  • 3.9.15:57
    Asuminen

    Rakennusliitto: Hallituksen riihipäätös voi nostaa asuntojen hinnat pilviin

  • 27.8.06:09
    Ratsastus

    Suuri hevostapahtuma Vermossa peruttiin – somekansalta paljonpuhuva reaktio

  • 30.7.06:06
    Ilmastonmuutos

    Pitäisikö suomalaisten kodit rakentaa hellettä vai paukkupakkasia varten? Professori varoittaa viheliäisestä ongelmasta

  • 23.7.05:57
    Onnettomuudet

    Parveke petti, nuori nainen putosi kuolemaansa: Näin Vantaan traaginen parveketurma tapahtui – kukaan ei joudu vastuuseen