Isku Pohjois-Koreaan olisi vaikea ja lähes tulokseton – maan tärkeimmät sotilaskohteet ovat maan alla
Jos Yhdysvaltain ja sen liittolaisten hermo pettäisi valtapelissä Pohjois-Korean kanssa ja diktatuuriin tehtäisiin ensi-isku, se epäonnistuisi, sillä maa on läntisten asiantuntioiden mukaan kaivanut kaikki tärkeimmät sotilaskohteensa maan alle.
Pohjois-Korean ensimmäinen johtaja Kim Il-Sung sanoi vuonna 1963: "Maastamme on tehtävä linnoitus ja meidän on kaivauduttava maan alle suojellaksemme itseämme".
Seuraava Kim kaivoi tukikohdan vuoreen Kiinan rajalle yllätyshyökkäyksen varalta. Nyt, yli puoli vuosisataa myöhemmin, Kimien päämäärä on totta. Yhdysvaltain loikkareilta saamien tietojen mukaan arviolta 6000-8000 erilaista sotilaskohdetta on maan sisässä.
Britannian entinen lähetystötyöntekijä on sanonut, että Pohjois-Korea on mestari tällä alalla. Kokonaisia tehtaita, maanalaisia tieverkkoja, rautateitä ja asevarastoja on syvällä maassa tai vuorten sisällä. Ydinkoealue Punggye-ri:stä ei satelliittikuvissa näy maan pinnalla juuri mitään.
Ilmavoimien arvellaan piillottelevan Pohjois-Korean tiettävästi vähäisiä ja vanhentuneita hävittäjiään kolmessa maanalaisessa tukikohdassa.
Pääkaupunki Pjongjangin alla on tiettävästi liki kaupungin kokoinen bunkkeri.
Geologisesti Pohjois-Korea on vuoristoisempi ja vaikeakulkuisempi kuin Etelä-Korea ja myös maaperä on erilainen. Maaperän rajalinja noudattaa karkeasti maita erottavaa nykyistä tulitaukorajaa.
Etelä-Korea sanoo, että pohjoiisnaapurilla on lähellä rajaa yli 80 tunnelia, joita pitkin pääsee liikkumaan 30 000 sotilasta tunnissa. Satoja tykkejä on arvellaan kaivetun raja-alueen läheisten vuorten rinteisiin ja etelän pääkaupunki Seoul on niiden kantamassa.
Asiantuntijoiden mukaan ensi-isku Pohjois-Koreaan olisi vaikea, lähes tulokseton ja varman vastaiskun vuoksi vaatisi miljoonaluokan ihmisuhreja.
Uusimmat
-
00:02
Juhlinta yltynyt monin paikoin levottomaksi: Poliisi alkanut tyhjentää puistoja – MTV Uutiset seuraa päättäjäisviikonlopun juhlintaa
-
22:46
Helsingissä roihuaa kaksi isoa tulipaloa: Suuri määrä kalustoa sammutustöissä
-
22:16
Lähde: Jarmo Kekäläinen palkkasi kohuvalmentajan
-
22:16
Tällä rivillä olisi voittanut loton 3 000 000 euron potin: Ensi viikolla potti kohoaa 4 000 000 euroon
-
22:04
Sofi Oksanen muistelee lämmöllä Kaija Saariahoa: "Hän oli huikea esikuva nuorille taiteilijoille"
-
21:57
Vastoinkäymiset päihittivät Sebastien Ogierin, mestarikuski paljasti ulosajonsa syyn – "Oli liian myöhäistä"
-
21:48
Biden allekirjoittanut velkakattoa koskevan lain: "Vältimme taloudellisen romahduksen"
-
21:43
Real Madrid näytti floppihankinnalle ovea
-
21:43
Laulujoutsenen järjestämä "ratsia" pysäytti Reijon mökkimatkan – lintuharrastaja äimistyi "liikennepoliisista": "En ole moista ennen nähnyt"
-
21:37
Esapekka Lappi kuittasi tallimääräyskysymyksen nasevasti, karut olosuhteet löivät ällikällä – "Ei pystynyt käsittämään"
-
21:16
Max Verstappen ylivoimaisesti paalupaikalle – Charles Leclerciltä täysi sukellus
-
21:14
Venäjän armeijaan yhdistettyjä Z-symboleja ilmestyi Hietaniemen puihin Helsingissä – "Järkyttävä mielenilmaus"
-
21:13
Hongkongissa otettu kiinni useita Tiananmenin verilöylyn muistopäivän takia: "Kumouksellista käytöstä"
-
21:09
Sebastien Ogierilla painajaismainen päivä – tähtikuski sai nuhtelut toiminnastaan
-
20:35
Ukrainalainen komentaja: Venäjän "mittavat tappiot" Bahmutin lähistöllä jatkuvat – MTV seuraa sotaa
-
20:29
Yhdysvaltalaiskonservatiivien läpi ajamalla lailla yllättävä seuraus: Raamattu kiellettiin utahilaiskouluissa, perusteluna "vulgaarisuus ja väkivalta"
-
20:28
Paulus, 27, haki Love Islandiin siskonsa innoittamana – näin hän ajattelee ohjelman mukana tulevasta näkyvyydestä: "Jos nyt jotakin hölmöä sattuu tekemään..."
-
20:17
Onko tässä paras tapa sitoa kengännauhat? Lääkärin videosta somehitti – "Ei koskaan löysty"
-
20:14
Esapekka Lapilta tärkeää tiimityötä, Sebastien Ogier ajoi ulos – näin Sardinian MM-rallin lauantai eteni
-
20:11
Erdogan vannoi virkavalansa – aukeaako Ruotsin Nato-solmu vihdoin?
-
Lataa lisää