Suomalaisia jo 23 vuotta tanssittanut iskelmälaulaja Marita Taavitsainen täytti perjantaina 24. elokuuta 50 vuotta.
Vuoden 1995 tangokuningatar Marita Taavitsainen juhlistaa pyöreitä. Upea viisikymppinen pitää viimein kauan odottamat juhlat yli puolen miljoonan euron hulppeassa myynnissä olevassa kodissaan. Luvassa on pihabileet, kakkua ja samppanjaa.
– Seitsemän vuotta sitten kun muutettiin, niin ajattelin, että ihana piha ja lasitalo, missä voi järjestää kaikkia juhlia. Ei yhtäkään juhlaa järjestetty, jos nyt sitten viimein pitäisi, kun talo on myynnissä. Vähän kuin läksiäiset, Taavitsainen kertoo.
Kahden lapsen äiti asuu 188 neliömetrin talossa lasten kanssa. Suosikkilaulaja ja hänen ex-miehensä Tomi Natri erosivat hiljattain. ”Andrè” -hitistä tunnettu laulaja ei ole vielä löytänyt uutta rakkautta rinnalleen.