Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

IS: Suomen Saudi-Arabian-suurlähetystössä pahoja työilmapiiriongelmia – tutkintapyyntö poliisille

All Over Press
Julkaistu 07.06.2024 21:27

MTV UUTISET

Suomen Saudi-Arabian-suurlähetystössä on pahoja työilmapiiriongelmia, Ilta-Sanomat kertoo. 

Lehden tietojen mukaan kahden ihmisen kahnauksena alkanut tilanne on aiheuttanut lähetystössä henkistä pahoinvointia ja jakanut henkilöstön leireihin.

Tilanne on johtanut myös poliisille tehtyyn tutkintapyyntöön. Helsingin poliisilla on esiselvityksessä väitetty kunnianloukkaus, joka liittyy suurlähetystössä työskentelevien ihmisten esittämiin väittämiin, lehti kertoo. Rikosilmoituksen mukaan he olisivat esittäneet valheellisia väittämiä mustamaalaamistarkoituksessa. Kritiikkiä on kohdistunut niin työntekijöihin kuin edustuston päällikköönkin.

Ulkoministeriön alivaltiosihteeri Pekka Puustinen sanoi Ilta-Sanomille, että työyhteisössä on ollut vaativia tilanteita. 

Lue myös: Jari Vilén kommentoi kulukorvauksiaan – IS: Ulkoministeriö tekemässä tutkintapyyntöä poliisille

Ulkoministeriö päätti helmikuussa palkata Roschier Asianajotoimiston selvittämään Riadissa sijaitsevan suurlähetystön ongelmia. Saman toimiston oli tarkoitus tutkia myös Kanadan-suurlähetystöön liittyviä ongelmia.

Maaliskuussa ministeriö kuitenkin luopui lakifirman käyttämisestä asian selvittämisessä, kun arvio sen kokonaiskustannuksista selvisi. Ilta-Sanomien mukaan ministeriö perui tuolloin asianajotoimiston palvelut myös Saudi-Arabian-suurlähetystön tapauksessa.

Lisää aiheesta:

UM myöntää: Häirintäilmoitus käsiteltiin liian hitaasti – IS:n mukaan ministerin matka peruttiin suurlähettiläskohun takiaIS: Poliisi epäilee suurlähettiläs Viléniä rikoksistaRikosilmoitus Jari Vilénistä – poliisi ryhtyi toimiinSuomen Saudi-Arabian-suurlähetystön työilmapiiriongelmat: Ulkoministeriö luottaa lähetystön toimintakykyynUlkoministeriö teki rikosilmoituksen Suomen Ottawan-suurlähetystön tapahtumista – "Medialle vuodettu salassa pidettäviä tietoja"Ulkoministeri Valtonen Vilén-kohusta: Häirintää ei hyväksytä, asia tutkitaan perin juurin
UlkoministeriöTyöelämäSaudi-ArabiaPoliisiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ulkoministeriö
  • 9.10.17:03
    Israel

    Suomen Tel Avivin -konsuli on tavannut Israelissa kiinniotetun suomalaisen

  • 9.10.13:11
    Israelin ja Hamasin sota

    Valtonen Gazan tilanteesta: "Jokainen edistysaskel on tervetullut"

  • 19.9.08:04
    Ähtärin pandat

    Suomen pandojen kohtalo selvisi: Lumi ja Pyry erotettiin toisistaan Kiinassa

  • 12.9.15:40
    Puola

    Venäjän Suomen-suurlähettiläs ulkoministeriön puhuttelussa

  • 31.7.14:42
    Suurlähetystöt

    Kohulähettiläs Titta Maja-Luoto sai uuden työn