Jokaisen irlantilaisen tulisi alkaa syödä D-vitamiinilisiä, esittää Irlannin parlamentin raportti.
Syynä suositukselle on irlantilaisaikuisten hälyttävän alhaiset D-vitamiinitasot.
D-vitamiinivajeella on raportin mukaan todettu olevan myös huono vaikutus koronatautia sairastavilla, mikä tekee ongelmasta akuutin. D-vitamiinin puutteeseen liittyy suurentunut ylähengitystieinfektioiden riski.
Irlannissa D-vitamiinin puute on näkynyt muun muassa tehohoitopotilailla, joilla taso on ollut 20-30 mikrogramman välillä. Luvun pitäisi ainakin olla yli 50. D-vitamiinin puutteeseen liittyy suurentunut ylähengitystieinfektioiden riski.
Irlantilaisista 18-39-vuotiaista peräti 47 prosenttia kärsii vitamiinivajeesta. 50-59-vuotiailla lukema on 35 prosenttia, raportti kertoo.
Yli 80-vuotiailla osuus on 64 prosenttia, ja hoivakodeissa 67 prosenttia asukkaista kärsii vajeesta.
Etnisten vähemmistöryhmien, kuten mustien ja aasialaisten, keskuudessa peräti 93 prosentin D-vitamiinitasot ovat liian alhaiset.
Irlannissa alhaisten D-vitamiinitasojen syyksi arvellaan auringonvalon puutetta.
Suomi yllättävästi esillä
Raportissa Suomi nousee yllättävästi esiin positiivisena esimerkkinä.
Suomessa, jossa elintarvikkeisiin on lisätty D-vitamiinia, myös koronaan on kuollut vähemmän ihmisiä kuin Euroopan verrokkimaissa. Alustavien tutkimusten mukaan se voi liittyä D-vitamiinin korkeaan määrään väestön keskuudessa, raportissa todetaan.
Suomessakin auringonvalosta lienee puutetta, mutta suomalaisten D-vitamiinitasot todella ovat hyvällä tasolla.
Helsingin yliopistossa vuonna 2018 julkaistusta tutkimuksesta selviää, että peräti 90 prosenttia suomalaisista aikuisista sai riittävästi D-vitamiinia vuonna 2011. Vuonna 2000 yli puolella suomalaisista aikuisista oli vielä puutetta D-vitamiinista.
– D-vitamiinitasojen nousu selittyy elintarvikkeiden D-vitamiinitäydentämisellä sekä lisääntyneellä D-vitamiinilisien käytöllä, mutta myös muut tekijät ovat saattaneet myötävaikuttaa nousuun, tutkija Tuija Jääskeläinen avasi ilmiön syitä tutkimuksen julkaisun yhteydessä.
Irlantilaisraportti esittää keinoina tilanteen parantamiseksi muun muassa D-vitamiinilisien hinnan alentamista verotuksen avulla.
Lähde: The Irish Times.
8:56Huomenta Suomessa D-vitamiinin vaikutuksista kertoi vuonna 2019 Helsingin yliopiston elintarviketieteiden tohtori Heli Viljakainen.