Iranin ulkoministeri: Iran kieltäytyy neuvotteluista Yhdysvaltojen kanssa

Iranin ulkoministeri  Abbas Araghchi  LK
Iranin ulkoministeri Abbas Araghchin mukaan Yhdysvallat on toistuvasti ehdottanut neuvotteluja.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 20.06.2025 11:43(Päivitetty 58 minuuttia sitten)

MTV UUTISET – STT

Iranin ulkoministeri Abbas Araghchi kertoo Iranin kieltäytyvän neuvotteluista Yhdysvaltojen kanssa niin kauan kuin Israel jatkaa iskuja Iraniin. 

Ministeri Abbas Araghchin mukaan Yhdysvallat on toistuvasti ehdottanut neuvotteluja, mutta Iran on tehnyt selväksi, että diplomatialle ei ole tilaa niin kauan kuin iskut jatkuvat.

Araghchi kommentoi asiaa perjantaina maan valtiontelevisiolle antamassaan haastattelussa.

– Amerikkalaiset ovat toistuvasti lähettäneet viestejä, joissa kehotetaan vakavasti neuvottelemaan. Olemme kuitenkin tehneet selväksi, että niin kauan kuin aggressiota ei lopeteta, ei ole sijaa diplomatialle ja vuoropuhelulle, ministeri sanoi.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on kertonut pitävänsä mahdollisena, että neuvottelut Iranin kanssa alkaisivat lähitulevaisuudessa.

Macron: Neuvotteluita jatkettava

Ranskan presidentti Emmanuel Macron vetosi perjantaina Iranin ydinohjelmaa koskevien neuvottelujen jatkamisen puolesta. 

Macronin mukaan neuvottelupöytään paluu on nyt asetettava etusijalle. Hän kehotti lisäksi Israelia lopettamaan iskut Iranin siviili-infrastruktuuriin.

Myös Britannian ulkoministeri David Lammy on esittänyt, että lähiviikkoina olisi vielä mahdollista saada diplomaattinen ratkaisu Iranin ydinohjelmaa koskien ja välttää entistäkin laajempi konflikti. 

Lammy kommentoi Lähi-idän tilannetta sen jälkeen, kun hän tapasi Yhdysvalloissa paikallisen ulkoministerikollegansa Marco Rubion.

Yhdysvaltain ulkoministeriön mukaan Lammy ja Rubio olivat olleet yhtä mieltä siitä, ettei Iranin tule ikinä kehittää tai hankkia ydinasetta.

– Keskustelimme siitä, miten Iranin on tehtävä sopimus välttääkseen syvenevän konfliktin. Nyt on olemassa ikkuna diplomaattisen ratkaisun saavuttamiseksi seuraavien kahden viikon aikana, Lammy sanoi Britannian Washingtonin-suurlähetystön torstaina julkaisemassa lausunnossa.

Valkoisen talon mukaan presidentti Trump päättää kahden viikon sisällä, liittyykö Yhdysvallat Israelin hyökkäykseen Irania vastaan.

Perjantaina Lammyn on määrä keskustella Sveitsin Genevessä Iranin ulkoministerin kanssa. 

Tapaamiseen osallistuvat Lammyn ja Araghchin lisäksi Ranskan ulkoministeri Jean-Noel Barrot ja Saksan ulkoministeri Johann Wadephul sekä EU:n ulkosuhteiden korkea edustaja Kaja Kallas.

Ranska, Saksa, Iso-Britannia ja EU olivat kaikki allekirjoittaneet vuoden 2015 ydinsopimuksen Iranin kanssa. Trump sen sijaan veti Yhdysvallat kyseisestä sopimuksesta yksipuolisesti vuonna 2018.

Iranin ulkoministerin Aragchin on määrä puhua perjantaina myös YK:n ihmisoikeusneuvoston kokouksessa.

Trump hyväksynyt hyökkäyssuunnitelmat

Yhdysvaltain osallistuminen Israelin Irania vastaan käymään ilmasotaan alkoi torstaina näyttää entistä todennäköisemmältä, kun Yhdysvaltain media kertoi presidentti Trumpin jo hyväksyneen suunnitelmat hyökätä Iraniin.

Wall Street Journal, CNN ja CBS News kertoivat lähteisiinsä viitaten Trump odottavan kuitenkin vielä lopullisen määräyksen antamista nähdäkseen, luopuisiko Iran ydinohjelmastaan.

Valkoisen talon mukaan Trump päättäisi kahden viikon sisällä hyökkääkö Yhdysvallat Irania vastaan.

Uutistoimisto Bloombergin lähteet puolestaan kertoivat, että Yhdysvaltain hallinnon virkamiehet valmistautuvat mahdollisuuteen iskeä Iraniin lähipäivinä. 

Osa lähteistä sanoi, että isku voisi tapahtua jo viikonloppuna. Tilanne kuitenkin elää ja voi vielä muuttua, lähteet kertoivat.

Trump ei keskiviikkona suostunut vastaamaan toimittajille suoraan kysymykseen, onko hän jo päättänyt siitä, liittyykö Yhdysvallat mukaan ilmasotaan Irania vastaan.

Israel syyttää arkkivihollisensa olevan kehittämässä ydinasetta, minkä Iran vuorostaan kiistää. 

Israel aloitti iskunsa Iraniin viime viikolla samaan aikaan, kun Yhdysvallat valmistautui istumaan jälleen Iranin kanssa neuvottelupöytään Iranin ydinohjelman tiimoilta.

Vuoden 2015 ydinsopimuksessa sallittiin uraanin rikastaminen 3,67-prosenttiseksi. 

Kyseinen rikastusaste on riittävä ydinvoimalan polttoaineeseen. 

Nykyisin Iran on rikastanut uraania jopa 60-prosenttiseksi, kun ydinaseisiin tarvitaan 90-prosentin rikastusaste.

Iranissa Israelin vastaisia mielenosoituksia

Iranissa useissa kaupungeissa on järjestetty perjantaina Israelin vastaisia mielenosoituksia. Iranin valtiontelevision lähetyksessä kerrottiin, että pääkaupunki Teheranissa mielenilmaukseen osallistui tuhansia ihmisiä.

Viikoittaisten rukousten jälkeen kokoontuneessa mielenosoituksessa osallistujat huusivat iskulauseita Iranin johtajien tueksi.

Mielenosoittajat myös kantoivat kuvia Israelin hyökkäyksissä kuolleista Iranin sotilasjohtajista. Osallistujilla oli Iranin ja Libanonissa toimivan äärijärjestön Hizbollahin lippuja.

Valtiontelevision mukaan mielenosoituksia oli useissa Iranin kaupungeissa, esimerkiksi Tabrizissa ja Shirazissa.

Iran nimitti uuden tiedustelujohtajan

Tanskalainen rahtiyhtiö Maersk kertoi tänään perjantaina väliaikaisesti keskeyttävänsä kuljetukset Israelin Haifan satamaan Israelin ja Iranin välisen konfliktin takia. 

Yhtiö kertoi tehneensä päätöksen työntekijöidensä turvallisuuden takaamiseksi analysoituaan tilanteeseen liittyviä riskejä.

Israelin asevoimat kertoi iskeneensä perjantain vastaisena yönä kymmeniin kohteisiin Iranin pääkaupungissa Teheranissa. 

Asevoimat kertoi lausunnossaan iskeneensä muun muassa ohjusten tuotantolaitoksiin ja puolustusinnovaatioiden kehityksen päämajaan, jonka Israel väittää olevan osa Iranin ydinasehanketta.

Iran nimitti torstaina vallankumouskaartille uuden tiedustelujohtajan. Asiasta kertoi Iranin valtiollinen uutistoimisto Irna. 

Vallankumouskaartin komentaja, kenraalimajuri Mohammad Pakpour nimitti tehtävään prikaatinkenraali Majid Khadamin.

Kaartin tiedustelujaoston edellinen johtaja kuoli viime viikolla Israelin iskussa. 

Pakpour puolestaan nimitettiin vallankumouskaartin komentajaksi sen jälkeen, kun hänen edeltäjänsä Hossein Salami sai surmansa Israelin iskussa.

Israelin ja Iranin välit kärjistyivät entisestään viikko sitten, kun Israel iski Iraniin. Tämän jälkeen maat ovat iskeneet toisiaan vastaan tasaiseen tahtiin. 

Israelin on onnistunut surmata iskuissaan useita Iranin sotilasjohtajia ja ydintutkijoita.

Israelin hallinnon edustajat ovat lisäksi puhuneet avoimesti halusta surmata Iranin korkein johtaja, ajatollah Ali Khamenei.

Puolustusministeri Israel Katz esimerkiksi on sanonut, ettei Khamenein olemassaoloa voida enää sallia. 

Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu ei puolestaan suostunut torstaina suoraan vastaamaan kysymykseen siitä, aikooko Israel hyökätä Khameneita vastaan. 

Pääministeri tyytyi toteamaan, ettei kukaan ole turvassa.

Juttua täydennetty 20.6.2025 kello 16.06.

Lue myös: Britannian ulkoministeri: Diplomaattinen ratkaisu Iranin ydinkysymykseen yhä mahdollinen

Tuoreimmat aiheesta

Iran