Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Imatralaismies vangittiin kolmesta murhasta epäiltynä – ei ole puhunut edes asianajajalleen

2:0623-vuotias imatralaismies vangittiin
Julkaistu 07.12.2016 13:30

MTV UUTISET

23-vuotias mies on vangittu todennäköisin syin kolmesta murhasta epäiltynä. Mies saapui hetkeä aiemmin oikeuteen huppu kasvoillaan. 

Vangitsemista käsiteltiin suljetuin ovin.

Epäilty Jori Juhanin Lasonen ei ole puhunut juuri lainkaan edes asianajajalleen.

– Hän on ollut hyvin hiljainen, eikä ole halunnut puhua tästä asiasta oikein yhtään mitään, kertoo epäillyn asianajaja Jarmo Koski. 

Katuuko hän tekoaan?

– Sitä en pysty sanomaan, Koski sanoo. 

7:53Ylilääkäri: Imatran kolmoissurma hyvin poikkeuksellinen

Kolme naista ammuttiin viikonloppuna

Kolme naista ammuttiin lauantain ja sunnuntain välisenä yönä ravintola Vuoksenvahdin edustalla. Yksi naisista oli Imatran kaupunginvaltuuston puheenjohtaja ja kaksi muuta toimittajia.

Poliisi on arvioinut, että uhrit valikoituivat sattumanvaraisesti.

Epäilty on 23-vuotias imatralaismies. Poliisi pitää todennäköisenä, että tekojen taustalla on syrjäytymiseen ja mielenterveyteen liittyviä syitä.

Imatra ampuja 1

Lisää aiheesta:

Iltalehti: Imatran ampuja kertonut poliisille halustaan surmata joku ihminenUutta tietoa Imatran kolmoissurmasta – aseen omistajaa ei epäillä rikoksestaImatran kolmoismurhasta epäilty saapui oikeuteen huppu kasvoillaan Imatran epäiltyä ampujaa esitetään vangittavaksi Poliisi: Imatran kolmoismurhan taustalla syrjäytymiseen ja mielenterveyteen liittyviä syitäImatran ammuskelijaa epäillään kolmoismurhasta
Imatran kolmoissurmaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Imatran kolmoissurma
  • 03.12.202110:36
    Imatra

    Kaisa tapasi Imatran kolmoissurmassa ammutun siskonsa murhaajan oikeudessa: "Hän tuuletti kuullessaan, että pääsee vankimielisairaalaan"

  • 30.03.201809:56
    Kotimaa

    IL: Jukan, 60, puoliso kuoli Imatran kävelykadun kolmoissurmassa – "Anne lähti niin, että hän oli sovussa kaikkien läheistensä kanssa"

  • 04.12.201706:28
    Kotimaa

    Imatran kolmoismurhan uhrien omaisilla sysimusta vuosi – "Yksi asia on todella nostattanut katkeruutta"

  • 03.09.201714:26
    Kotimaa

    Omaiset pettyivät Imatran ampujan tuomioon: ”Murhaaja sai oikeutta, mutta emme me – miksi kukaan ei vaadi kireämpiä aselakeja, kun suomalainen mies ampuu?”

  • 30.08.201704:50
    Rikos

    Imatran ampujan käytös muuttui pelokkaaksi jo kuukausia ennen tekoa – Äiti: Hän ei halunnut apua, eikä häntä voinut sinne väkisin viedä