Ilves kuittasi itselleen tämän SM-liiga-kauden Tampereen herruuden, kun se kaatoi Tapparan Nokia Arenassa maalein 5-2. Ilves on voittanut neljä kauden viidestä Tampereen paikalliskamppailusta.
Suurimman sankarin viitan puki ottelussa päälleen Ilves-hyökkääjä Oula Palve, joka napautti kiekon kolme kertaa Tappara-vahti Christian Heljangon selän taakse. Ilves vankisti voitollaan asemiaan sarjakärjessä. Kolme ottelua vähemmän pelanneeseen Tapparaan on nyt matkaa seitsemän pistettä.
Tapparan tilanne puolestaan on tukala. Perjantain tappio oli kahden viime vuoden Suomen mestarille yhdeksäs viimeisissä 11 ottelussa.
Tappara aloitti ottelussa kuitenkin maalinteon, kun norjalaishyökkääjä Philip Granath osui neljän ja puolen minuutin pelin jälkeen. Granath käytti nopeuttaan hyväkseen, pyörähti maalille ja lirutti kiekon verkkoon Ilves-vahti Jakub Malekin jalkojen välistä. Maali oli Granathille kauden kahdeksas.
Toinen erä alkoi räväkästi. Tapparan Petteri Puhakka pääsi parin minuutin pelin jälkeen nousemaan vapaasti avopaikkaan, mutta Malek torjui napakan laukauksen, kuten myös jatkoyritykset. Ilves-käskijä Antti Pennanen katsellut omiensa lepsuilua, vaan otti tilanteessa aikalisän.
Se kannatti. Puolitoista minuuttia myöhemmin peli oli tasan. Kiekko ajautui Adam Clendeningin laukauksen jälkeen lopulta Oula Palvelle, joka laukoi sen puolityhjänä ammottaneeseen maaliin.

