Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

IL: Mies tarttui teinityttöön ja lähti raahaamaan mukaansa – sivullisen puuttuminen keskeytti

Lehtikuva
Julkaistu 06.07.2016 13:31

MTV UUTISET

Kaksi teinityttöä joutui heille tuntemattoman miehen hyökkäyksen kohteeksi Kuopiossa eilisiltana, kertoo Iltalehti.

Poliisi kertoo, että päihtynyt vuonna 1981 syntynyt kuopiolaismies kohtasi 12- ja 13-vuotiaat tytöt Inkilänmäen Sisustajantiellä puoli kahdeksalta.

 – Mies kävi toiseen tyttöön käsiksi ja kuljetti häntä jonkin matkaa mukanaan väkisin, kertoo Iltalehdelle rikosylikonstaapeli Antti Nissinen Itä-Suomen poliisilaitokselta.

Tyttö pääsi miehen otteesta irti ja karkasi ystävänsä kanssa, mutta mies sai tytöt kiinni ja alkoi poliisin mukaan kuljettamaan toista tyttöä uudelleen mukanaan. Tapahtumapaikan ohi ajanut ulkopuolinen pelasti tilanteen.

– Olin juuri tyttöjen kohdalla, kun huomasin, että tummiin pukeutunut mies tarrasi toiseen pikkutyttöön kiinni, otti hänet kantoon ja lähti retuuttamaan häntä kohti tienpiennarta, mies kertoo Iltalehdelle.

Mies sai toiset autoilijat jäämään tyttöjen turvaksi ja lähti lehden mukaan miehen perään. Toinen tytöistä oli tätä ennen päässyt toistamiseen irti miehen otteesta.

Poliisi löysi lopulta epäillyn, joka oli virkavallalle aiemmin tuttu. Hänen hallustaan löytyi huumausaineita sekä mahdollisesti anastettua tavaraa. Poliisi selvittää tapahtumien syitä. Miestä pidetään kiinniotettuna ja tapausta tutkitaan vapaudenriistona.

Lisää aiheesta:

Poliisi epäilee: Päihtynyt mies yritti ajaa kolmen koululaisen päälle Malmilla – otti yhden kohteekseen ja kiihdytti päinAggressiivisen miehen epäillään pahoinpidelleen teinipoikia – mies riuhtoi itsensä irti poliisien otteestaLehtien liukastama asfaltti teki poliisille tepposet – auto luisui ojaan ja pakeneva pyöräilijä kaatui, mutta pakomatka jatkui siltiKahta pahoinpidellyt mies karkasi poliiseilta jokeen kesken puhuttelun – virtaus oli viedä karkurinMiehellä oli 20 000 euron kasinovoitto taskussaan – varas iski yöllä baarissaPolkupyörävaras äityi väkivaltaiseksi – sulkeutui yleiseen vessaan pyörän kanssa ja löi poliisia
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • Eilen19:29
    Räjähdykset

    Poliisi: Joroisten räjähdyksen syynä mahdollisesti hitsauskaasu – "Se pakettiauto on ihan irto-osina"

  • Eilen16:13
    Ampumatapaukset

    Poliisilta lisätietoa Lahden ampumatapauksesta

  • Eilen06:13
    Anneli Auer

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? – MTV:n rikostoimittajat vastaavat

  • 1.11.06:17
    Viiden jälkeen

    Ninan äiti myrkytti isän metanolilla – näin tapaturmaksi luultu kuolema muuttui murhatutkinnaksi