Iltalehti uutisoi Keski-Suomen käräjäoikeuden tuominneen 24-vuotiaan miehen neljästä törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Mies kuitenkin vältti vankilatuomion, ja sai kahden vuoden ehdollisen vankeusrangaistuksen.
Iltalehden mukaan käräjäoikeus määräsi miehelle ehdollisen lisäksi 90 tuntia yhdyskuntapalvelua – eli enimmäismäärän, jota yhdyskuntapalvelua voidaan tuomita.
Mies käytti hyväkseen neljää alaikäistä tyttöä, joiden kaikkien kanssa hänellä oli sukupuolisuhde. Tekoaikojen perusteella oikeus pystyi laskemaan, että miehellä oli eräässä vaiheessa samaan aikaan suhde kolmen alaikäisen kanssa.
Rikosten tapahtuma-aika on vuosina 2013-2014. Mies oli ensimmäistä kertaa epäilyjen vuoksi pidätettynä 2014 vuoden alussa, mutta hän jatkoi edelleen suhdetta yhteen uhriinsa.
Käräjäoikeuden kokonaisarvio on, että syytetty oli hakeutunut tarkoituksellisesti nuorten tyttöjen seuraan. Käräjäoikeuden mukaan kyse ei ollut seurustelusuhteesta, vaan miehen ensisijainen tarkoitus oli hakea sukupuolista tyydytystä. Tekosarja määriteltiin törkeäksi.
Uhri tajusi hyväksikäytön vasta jälkikäteen
Nuorin uhri oli 13-vuotias. Miehellä oli seksisuhde tytön kanssa yhdeksän kuukauden ajan. Tytön kertoman mukaan hän ei kokenut painostusta miehen puolelta, vaikka tämä tekikin aloitteet useimmiten.
Iltalehden mukaan tyttö oli tutustunut mieheen toisen, 15-vuotiaan tytön kautta. Miehellä oli ollut tuolloin suhde kyseisen 15-vuotiaan tytön kanssa.
