Iivo Niskanen hylättiin maastohiihdon maailmancupin perinteisen pariviestin karsinnassa Italian Cognessa perjantaina. MTV Urheilun asiantuntija Jari Isometsä pitää sääntöjä turhankin tiukkoina, mutta vierittää vastuuta myös Niskaselle.
FIS:n mukaan Niskanen hylättiin, koska hän käytti etenemiseen vapaata hiihtotapaa. Televisiokuvien perusteella Niskanen aloitti tasatyönnön liian aikaisin vuorohiihtoalueella, minkä lisäksi hidastuksissa kelailtiin myös mahdollista vapaan hiihdon potkuliikettä.
Niskanen sai rikkeestään keltaisen kortin ja hylkäyksen, koska hänellä oli jo yksi keltainen kortti tältä kaudelta. Suomi jätti tilanteesta protestin, joka ei kuitenkaan mennyt läpi. Näin loppukilpailu jäi väliin Niskaselta ja hänen pariltaan Lauri Vuoriselta.
Lue myös: Voitto! Kerttu Niskanen ja Jasmi Joensuu käynnistivät suomalaisjuhlat
Isometsän mielestä päätöksessä ei ollut nokan koputtamista.
– Iivo ei ole hiihtänyt sprinttejä, niin se kokemus tavallaan puuttuu.
– Tämän takia olisi hyvä hiihtää näitä sprinttejä. Siellä on kuitenkin erilainen se rytmi. Kun vauhtia tulee, niin tulee myös virheitä. Mennään täysillä, pää vetää ja on kiire. Aika inhimillistä sinänsä, mutta pitäisi olla hoksottimet kohdallaan. Jos vuorohiihtoaluetta on rikottu, niin turha sitä edes on protestoida, Isometsä linjaa.
Isometsä on kuitenkin sitä mieltä, että hylkäyspäätöksiä tulee nykyhiihdossa liian helposti.

