Huuhkajien tehomies etsimään tilaa Georgian puolustuksesta

Kasper Hämäläinen
Kasper Hämäläinen aloitti Espanjaa vastaan vaihdosta, mutta palannee tontilleen Georgiaa-vastaan.Lehtikuva
Julkaistu 09.09.2013 16:21

Antti Salo

Kasper Hämäläinen on hieman yllättäen Suomen A-maajoukkueen tämän hetken tehokkain pelaaja.

Hämäläinen on tehnyt kaikkiaan seitsemän maalia A-maajoukkueessa. Näissä karsinnoissa osumia on syntynyt yksi. Valko-Venäjää vastaan Hämäläinen oli tosin ratkaisevassa osassa mutta osuma merkattiin Igor Shitovin omaksi maaliksi.

Hämäläisen tilastojen ainokainen syntyi juuri Georgiaa vastaan vuosi sitten Helsingissä. Georgian puolustuksen lisäksi Alexei Eremenko Jr:n ulosajo teki ottelusta haastavan.

- Viime syksynä ensimmäinen puoliaika oli vaikea, tilaa ei tahtonut löytyä millään. Oikeastaan vasta punaisen kortin jälkeen peli vähän aukesi ja ehkä Georgiakin odotti hoitavansa pelin ylivoimalla. Nyt tuota tilaa pitää käyttää paremmin hyväksi, Hämäläinen sanoo MTV3.fi:n haastattelussa.

- 1-1-tulos kotipelissä oli toki pettymys. Se oli kuitenkin hyvä nousu meiltä vajaalla. Ennen peliä 1-1 ei olisi maistunut, mutta ottelun jälkeen se tuntui vähän paremmalta, Lech Poznanin pelaaja muistelee.

Hämäläinen aloitti Espanjaa vastaan vaihdosta ja pääsi irti vasta toisella puoliajalla Suomen hakiessa tasoitusta. Georgiaa vastaan Hämäläisen avauspaikka ei yllättäisi.

- Ainakaan omat jalat eivät paina kun tulin peliin vasta vaihdosta. Espanja-ottelu oli raskas koska siinä joutui paljon juoksemaan mutta minä olen hyvässä kunnossa.

Tiistain ottelun voittamalla Suomi varmistaisi vähintään lohkon kolmannen sijan.

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo