Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huuhkajien tähtivahti Lukas Hradecky määrättiin täysin vieraalle pelipaikalle – "Maalivahdin homma on lastenleikkiä"

Alex Gottschalk/DeFodi Images
Julkaistu 07.01.2021 06:45

ANSSI SHEMEIKKA & PEKKA MÄNTYLÄ

Suomalaisen jalkapallon ykkösnimiin kuuluvalla Huuhkajat-vahdilla Lukas Hradeckylla on takana työläs vuosi, jonka yhtenä hedelmänä on ehdokkuus Vuoden urheilijaksi. Huippu-urheilu koronarajoitusten keskellä ehti imeä myös voimavarat kuiviin.

Hradecky pääsi viettämään joulua Turussa, vallitsevia rajoituksia kunnioittaen. Leverkusen oli järjestänyt joulunviettoon lähteneille pelaajille koronavirustestit.

Pienikin tauko oli tervetullut. Sellaisia kun ei päättyneenä vuonna kalenterista liikaa löytynyt.

– Olimme jouluna perheen kanssa keskenämme. Oli tärkeää laittaa aivot ja kroppa hetkeksi narikkaan. Suomi on hyvässä asemassa muihin verrattuna, kun ei ole ulkonaliikkumiskieltoja tiettyihin kellonaikoihin ja vastaavaa. Saksalaiset ja muut lomalla olleet eivät voineet hirveästi touhuta mitään, Hradecky kommentoi MTV Urheilulle.

– Kyllä tuossa kroppa oli aika lujilla, vähän myös tahto ja mieli. Se pohjautuu varmasti siihen, että mitään pidempää huilaustaukoa ei ole ollut. Pelejä on ollut paljon peräkkäin ja isoja määriä, mikä ei tietenkään haittaa missään nimessä.

Suomalainen ei ole ollut ainoa Leverkusen-pelaaja, jonka energiavarastot ovat olleet lopussa.

– Tuossa oli yhdet harjoitukset ennen Eurooppa-liigan ottelua, jossa en pelannut. Miehistö oli muutenkin harva. Jouduin menemään taktisissa treeneissä vasemman laitapakin paikalle simuloimaan vastustajaa. Siinäkin mietin, millä helvetillä meidän jätkät jaksaa vetää ysikymppisiä? Maalivahdin homma on lastenleikkiä verrattuna kenttäpelaajiin.

GettyImages-1288992827Hradecky on lukeutunut jo vuosia Bundesliigan arvostetuimpien maalivahtien joukkoon.2020 Mika Volkmann

Positiivisia koronatestituloksia on paljastunut joukkueesta toistaiseksi vain muutama, mutta Hradecky arvioi tulleensa testatuksi noin 175 kertaa. Seura pakkasi maalivahdin matkaan joulutauollekin muutamia pikatestejä, joiden avulla varmistettiin perheenjäsenten terveystilanne.

– Hankala vuosi, mutta ei se missään nimessä penkin alle mennyt. Huuhkajat pärjäsi jälleen hyvin ja mukautui vallitseviin olosuhteisiin. Sen myötä oma luottamukseni ainakin nousi, että olemme valmiimpia ensi kesänä EM-kisoihin kuin menneenä olisimme olleet.

– Walesille olisi tullut (Kansojen liigassa) tiukat paikat, jos olisimme pysyneet täysimiehisinä kentällä. Menimme kuitenkin kokonaisuutena jälleen eteenpäin. Matka on vielä kesken. Historiaan tehdään myös tänä vuonna, turkulainen summasi maajoukkueen päättynyttä vuotta.

LUE MYÖS: Suoraa puhetta Huuhkajista - Innanen: Miksi Roman Eremenko empii paluutaan?

Kausi Bundesliigassa lähestyy puoltaväliä, mutta moni ei odottanut Leverkusenilta nähdynlaista suoritustasoa. Seurajoukkue lukeutuukin Hradeckyn papereissa maajoukkueen lisäksi päättyneen vuoden ilonaiheisiin.

– Tavoitteenamme on olla jälleen neljän parhaan joukossa, jotta ovet Mestarien liigaan aukeaisivat taas ensi kaudeksi. Eurooppa-liigassa olimme viime vuonna puolivälierissä. Siellä olisi myös hieno menestyä.

Entä mitä Hradecky ajattelee mahdollisuuksistaan Vuoden urheilijaksi? Palkinto jaetaan poikkeusoloissa pelkän tv-lähetyksen voimin Urheilugaalassa tammikuun 14. päivä.

– Ei se arjen tekemiseen vaikuta mitenkään. Vuosi on ollut poikkeuksellinen, eivätkä kaikki urheilijat ole päässeet esiintymään normaaliin tapaan. Merkittävintä siinä olisi päästä tasoihin Teemun (Pukki) kanssa, Hradecky veisteli.

Lisää aiheesta:

"Asia ei ehkä mennyt toivotulla lailla" – Suomen tähti kommentoi Robert Taylorin kohupäätöstäLukas Hradecky nauraa sakkokassan kilahduksille – "Meillä on niitä nuoria"Lukas Hradeckyn kipparoima Leverkusen on kontannut alkukaudella pahemman kerran – "Kritiikkiä tulee joka suunnasta"Huuhkajien tähtivahti nauratti toimittajia – "Jos on muutaman oluen ottanut liikaa, niin oksennusrefleksi on tullut"Teemu Pukki väisti kysymyksen seurasiirrosta, mutta myönsi itseluottamuksen horjuneen loppukaudesta: "Se ei ole helppoa aikaa"Lukas Hradecky sai seuraltaan "lahjan" koronatauolle – sitten iski ongelma: "Ei mikään pikkuvehje!"
BundesliigaHuuhkajatLukas HradeckyBayer LeverkusenJalkapalloUrheiluKoronavirus

Tuoreimmat aiheesta

Bundesliiga
  • Eilen23:58
    Mestarien liiga

    Liverpool oli sulaa karulla tavalla – Diego Simeone otti yhteen fanin kanssa

  • Eilen22:47
    Mestarien liiga

    Päätuomari erikoisen tapahtumasarjan keskiössä – Bayern rokotti tylyllä tavalla

  • Eilen10:52
    Mestarien liiga

    "Olen saanut tarpeekseni tällaisista otteluista" – Mestarien liigassa käsittämätön näytös

  • Eilen01:00
    Mestarien liiga

    4-4-lukemat taululla – käsittämätön nousu huippuottelussa

  • 2.9.10:54
    Bayer Leverkusen

    Nyt puhuu tylyt pikapotkut saanut Erik ten Hag – "Ennennäkemätöntä"