Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huuhkajien avainpelaaja kommentoi sarjansa kovaa päätöstä – "Jalkapallosta täytyy nauttia!"

Julkaistu 06.04.2020 08:38
Toimittajan kuva

Timo Innanen

timo.innanen@mtv.fi

@TInnanen

Suomen jalkapallomaajoukkueen tärkeimpiin pelaajiin lukeutuva laitapuolustaja Jere Uronen on tyytyväinen, että liigakausi on nyt ohitse. 

– Tavallaan tietysti hieman kaksijakoinen fiilis tällä hetkellä, mutta on selvää, että ihmisten terveydellä ei pidä leikkiä. Tyhjille katsomoille pelaaminen on kaukana nautinnosta. Jalkapallo on kuitenkin nautintoa ja parhaan nautinnon siitä saa, kun yleisö on paikalla. Nyt pitää olla kaikilla malttia, jotta tämä maailmanlaajuinen kriisi talttuu, Belgian pääsarjassa pelaavan KRC Genkin avainpuolustaja Uronen toteaa MTV Urheilulle.

Belgian pääsarja teki ensimmäisenä eurooppalaisena jalkapallosarjana kovan ratkaisun päättämällä kautensa, kun runkosarjaa oli pelaamatta kierros. Eurooppalaisen jalkapallon kattojärjestö UEFA on jo ehtinyt tuomita ratkaisun liian ennenaikaisena. Belgialaisseuroja on uhattu jopa europeleistä sulkemisella, mutta maan jalkapalloliitto on vastannut pontevasti, ettei aio taipua painostuksen alla – sanktioidenkaan uhalla.

– Mielestäni päätös on täysin oikea – ja sillä selvä. UEFA voi yrittää jotain vaikuttaa, mutta tuskin sillä on lopulta juuri mitään merkitystä, 25-vuotias Turun Palloseuran kasvatti pohtii. 

Loukkaantumisista kuluvallakin kaudella kärsinyt Uronen aikoo nauttia ajastaan perheen kanssa.

– Onhan tämä ihan poikkeuksellista, että nyt on aikaa olla heidän kanssaan. Siitä täytyy ottaa kaikki ilo irti. Asiat täytyy laittaa perspektiiviin, ja isän roolissa se on helppoa, Uronen naurahtaa. 

Lisää aiheesta:

Superliiga-kohu vei HJK-pomon yöunet, 12 suurseuran suunnitelmat aiheuttivat epäuskoisen reaktion – "Turha odottaa, että taistelu on ohi"SM-liigaa uhkaa useiden viikkojen ottelutauko, Pekka Virta luottaa viranomaisten ratkaisuihin – "Toivottavasti tekevät viisaita päätöksiä"Mikael Forssellia ihmetyttää pelaajien sivuuttaminen päätöksenteossa: "Raha on iso motivaattori"Kahdeksan vuoden jälkeen pääsarjaan palaava FC Haka suitsii kärsimättömiä pelaajiaan – päävalmentaja Teemu Tainio: "Nuorilla miehillä on kovat testosteronitasot"Lukas Hradecky sai seuraltaan "lahjan" koronatauolle – sitten iski ongelma: "Ei mikään pikkuvehje!"Koronaviruksen uhka iski Huuhkajiin: pelaajia ulos maajoukkueesta – ”Teimme päätöksen eilen illalla”
HuuhkajatJalkapalloKoronavirusUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • ti15:22
    Helmarit

    Suomalaislegenda Linda Sällström lopettaa

  • ma20:43
    Jalkapallo

    Oliver Antmanille uusi päävalmentaja

  • 17.10.18:09
    Jalkapallo

    Entinen Huuhkajat-hyökkääjä lopettaa uransa

  • 17.10.14:51
    Futisprofeetat

    Futisprofeetat: KTP-pomo on epäonnistunut pahasti – "Nakertaa joukkuetta sisältä"

  • 15.10.09:23
    MM-karsinnat

    Ensimmäinen MM-paikka Eurooppaan – jalkapallon jättikisoissa jo 28 maata