Hunajainen kalkkunapata
Hunajainen kalkkunapata
- 400 g kalkkunan rintaa
- 2 porkkanaa
- 1 palsternakka
- 1 sipuli
- 2 valkosipulin kynttä
- 2 hapanta omenaa
- 2 dl kanalientä
- 2 dl kermaa
- 2 rkl hunajaa
- 2 tl mietoa currya
- suolaa ja pippuria
- ruokaöljyä
- 1-2 rkl vehnäjauhoja
Kuutioi kalkkunan rintafilee ja ruskista kuutiot öljytilkassa kasarissa. Kuori ja paloittele juurekset ja sipulit, lisää ne pannulle ja pyöräytä sekaisin. Lisää myös curry sekä hunaja. Kaada pataan kanaliemi sekä kerma ja hauduta niin, että juurekset alkavat pehmentyä. Lisää sitten kuoritut ja paloitellut omenat ja tarkista maku. Lisää tarvittaessa suolaa ja pippuria ja hauduta pataa kunnes omenat ovat pehmenneet. Tarjoile riisin kera.
Manteliaprikoosit
- 1 prk säilykeaprikooseja
- 100 g margariinia
- 0,5 rkl vehnäjauhoja
- 1,5 dl sokeria
- 0,5 dl maitoa
- 100 g mantelilastuja
Voitele pieni uunivuoka ja asettele aprikoosit vuokaan vieriviereen. Sulata voi kattilassa ja lisää joukkoon vehnäjauhot, sokeri ja maito. Kiehauta seos ja lisää mantelilastut. Kaada seos aprikoosien päälle ja paista 200 asteisessa uunissa 10-15 minuuttia.
Reseptit: Henri Alén / Ruokala
Uusimmat
-
11:45
Helmareille loistava uutinen! Tähtipelaaja Natalia Kuikka liittyy EM-joukkueeseen
-
11:43
Guns N' Roses joutui perumaan keikan Glasgow'ssa – taustalla terveydelliset syyt
-
11:42
Ei, Tesla ei ole luopunut kruunustaan – mediat unohtivat kertoa olennaisen yksityiskohdan uudesta "suurimmasta sähköautovalmistajasta"
-
11:36
Miksi Boris Johnson on eroamassa Iso-Britannian pääministerin paikalta? Kriisin ydin kietoutuu konservatiivipuolueen johtohahmon ahdistelusyytöksiin
-
11:34
Topi Parviainen, 15, räväytti hurjan keihäskaaren – asiantuntijalta kutkuttavaa puhetta ennätyslupauksesta: "Siellä on sellaiset taustajoukot..."
-
11:28
Tehy-lehti: Tehy on tehnyt rikosilmoituksen Helsingin kaupungin maksamattomista palkoista
-
11:26
BBC: Boris Johnson aikoo erota tänään puolueensa johdosta – jatkaa pääministerinä syksyyn saakka
-
11:24
Eduskunnassa poikkeuksellisia päätöksiä – valmiuslakia muokattiin kiireellisenä, myös kiistelty rajavartiolaki läpi
-
11:01
Rallin MM-sarjalle kutkuttavaa tietoa uusista valmistajista – tämän asian täytyy kuitenkin muuttua ennen jättipottia
-
10:56
Helle saattaa tehdä pikaisen paluun, kun "idän mammuttihelle yrittää puskea Suomeen" – Pekka Pouta: Sen jälkeen puhaltaa taas viileämpää
-
10:49
HKScan vähentää 55 tehtävää Raumalla – muutosneuvottelut ohi
-
10:46
Ukraina: Venäjä menettänyt 150 sotilasta päivässä – MTV seuraa sotaa
-
10:45
Salkkarit-tähti Hanna Kinnusen lomapäivitykseen on helppo samaistua: "Niin ihana kuin aurinko ja lämpö onkin..."
-
10:44
"Venäjä on aina uhkaillut naapureitaan" – näistä syistä Viron parlamentti oli historiallisen yksimielinen Nato-ratifioinnissa
-
10:41
Ukrainasta paenneiden majoituskustannusten korvaamista kunnille jatketaan
-
10:14
Hometta ja ötököitä hampurilaisissa? Venäjän uusi "Mäkkäri" myöntää laatuongelmat
-
10:08
Laulajatähti Elias Kaskinen joutui kohtaamaan ikäkriisin: "Rupesin ahdistumaan"
-
10:05
Erojen aalto jatkuu Britannian hallinnossa – Boris Johnson tarrautuu valtaan, vaikka kyselyn mukaan valtaosa briteistä haluaa hänen eroavan
-
09:57
Veroja kerättiin alkuvuonna viimevuotista enemmän – "Taloudessa meni hyvin koronarajoituksista huolimatta"
-
09:41
Video: Venäjä väittää tuhonneensa USA:n lahjoittamia HIMARS-raketinheittimiä ja niiden ammusvarastoja – Ukraina kiistää
-
Lataa lisää