Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huippuseura otti käyttöön rajut toimenpiteet – tuore urheilujohtaja laittoi tähtien yöelämän tarkkaan syyntiin

PSG:n uusi urheilujohtaja Luis Campos laittoi tuulemaan pariisilaisseurassa.
PSG:n uusi urheilujohtaja Luis Campos laittoi tuulemaan pariisilaisseurassa.2022 PSG
Julkaistu 05.08.2022 18:15
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

@feliksheikkinen

Jalkapallon ranskalaisjätti PSG:n uusi urheilujohtaja Luis Campos on kieltänyt pelaajilta vierailut yökerhoihin, kertoo ranskalaislehti L'Equipe.

PSG on pitkään tavoitellut Mestarien liigan voittoa, mutta ei ole toistaiseksi siinä onnistunut. Uuden urheilujohtajan toivotaan tekevän muutosta asiaan. Campos aloitti tänä kesänä pestissään ja hän on aiemmin työskennellyt Monacon sekä Lillen organisaatioissa. PSG:ssä on nyt puhaltanut uudet tuulet, kun Campos on tiukentanut kuria.

Camposin kerrotaan vierailleen pariisilaisissa yökerhoissa ja pyytänyt, että hänelle ilmoitetaan, mikäli PSG:n pelaajia ilmaantuu heidän tiloihinsa. Uusi päävalmentaja Christophe Galtier on tiukka metodeissaan ja toiveena on kentän ulkopuolisten selkkauksien tapahtuminen.

Yksikään pelaaja ei ole toistaiseksi kyseenalaistanut kieltoa. Campos oli todennut, että jos joku ei ole samaa mieltä, saa hän lähteä. Yökerhokiellon lisäksi muitakin rajoituksia on otettu käyttöön.

Puhelimet eivät ole sallittuja aamiaisella ja lounaalla. Sen tavoitteena on tuoda joukkuetta lähemmäksi toisiaan sekä yhtenäisemmäksi. Kaikkien pelaajien on syötävä ateriansa seuran kampuksella, jotta ei pääsisi muodostumaan kuppikuntia.

PSG:n pelaajien on tultava harjoituksiin kello 8.30-8.45 aikana. Jos he ovat myöhässä ja ilman kunnollista selitystä, lähetetään heidät kotiin. 

– Jos on pelaajia, jotka rikkovat kehyksiä, saavat he lähteä. Yksikään pelaaja ei ole ryhmän yläpuolella, Galtier totesi.

Galtier johti Lillen Ranskan mestariksi kaudella 2021-2022 PSG:n jäädessä toiseksi. Hän luotsasi viime kaudella Niceä ennen kuin siirtyi PSG:n peräsimeen.

Ylivoimaisena suosikkina Ranskan liigaan lähtevä PSG pyrkii parantamaan suoritustaan eurokentillä, sillä se putosi viime kaudella jo neljännesvälierissä Real Madridille.

Katso pääkuvan videolta: Näin Tuomas Virkkunen reagoi Real Madrid - PSG - ottelun ratkaisuhetkiin.

Lisää aiheesta:

Näky pukukopissa sai PSG-tähden jättäytymään kokoonpanosta – kohuratkaisua ylistetään kotimaassa: "Meidän sankari"Kovia väitteitä Neymarista: "Saapuu harjoituksiin lähes humalassa" – halutaan pihalle seurastaPSG:n supertähtien välillä kuohuu huippuottelun alla – päävalmentaja otti kantaa: "Olen puhunut heille"Lionel Messi -saagassa uusi käänne: lakimiehet yrittävät estää supertähden PSG-siirronBarcelona-ikoni puolustaa kiivaasti Lionel Messiä – lyttää seuran toiminnan: "Se todella raivostuttaa minua"Neymarin uudella PSG-pomolla ovelat aikeet – ystävystyy yökerhojen omistajien kanssa käräytyksiä varten
PSGJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

PSG
  • 6.9.17:50
    Mestarien liiga

    PSG-valmentaja onnettomuudessa – kaksi tähtipelaajaa loukkaantunut

  • 14.8.09:06
    Mestarien liiga

    PSG:n ja tähtivahdin likainen soppa syvenee – "Hän oli valmis"

  • 14.8.00:26
    Super Cup

    Tottenham suli viime hetkillä – PSG käänsi Super Cupin dramaattisessa näytelmässä

  • 13.8.10:46
    Mestarien liiga

    Kultamaalivahti sai yhtäkkiä lähtöpassit – "Olen pettynyt ja masentunut"

  • 12.8.14:18
    Mestarien liiga

    PSG:ltä raju temppu eurohuippupelin alla – tähtinimelle tyly ilmoitus