Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huippukuntoinen Lotta Harala järkyttyi illan kisapaikalla: "On paikkailtu vähän"

Lotta Harala on alkukauden kisojen perusteella huippukunnossa.
Lotta Harala on alkukauden kisojen perusteella huippukunnossa.2023 PicFactor.fi
Julkaistu 15.05.2024 14:16
Toimittajan kuva
Eren Gürler

eren.gurler@mtv.fi

ErenGee

Huippuiskussa oleva Lotta Harala kisaa tänään Kreikan pääkaupungissa 100 metrin aidoissa. Tutustuminen rataan oli suomalaisaiturille järkytys.

LUE MYÖS: Lotta Harala räväytti hirmutuloksen

LUE MYÖS: EM-kisat lähestyvät – Wilma Murron paluuaikataulu julki

Haralan puoliso Matias Myttynen kuvasi kaksikon tunnelmia tiistaina Instagramin tarinat-osioon. Myttynen kysyi Haralalta mielipidettä kisa-alustasta.

– Olen vähän järkyttynyt, Harala sanoo epäuskoisena, mutta kuitenkin hymy kasvoillaan.

Ateenan kilpailun kisa-alusta on nähnyt aikaa, ja sitä on videon mukaan paikkailtu jonkin verran.

– Täällä ilmeisesti standardit ovat vähän eri, Myttynen kommentoi.

– On paikkailtu vähän, Harala selostaa kentän kuntoa.

– Kyllä sen voi korjata, Myttynen lisää humoristiseen sävyyn.

Harala on juossut tällä kaudella jo huippuajan 12,64, mutta se syntyi liian kovaan myötätuuleen. 2,2 metriä sekunnissa puhaltavaan myötäiseen juostu aika todistaa, että suomalainen on kovassa iskussa. Haralan paras juoksu sallituissa olosuhteissa kulki neljä päivää sitten Espoossa lukemiin 12,89, mikä alleviivaa suomalaisen huippuvirettä.

Suomen ennätys on Reetta Hurskeen viime vuonna juostu aika 12,70. Haralan sallituissa olosuhteissa juoksema oma ennätys on 12,85 viime vuodelta. Mahdollisuudet sen rikkomiseen, tai jopa uusiin SE-lukemiin on olemassa jo tänään.

Ateenan kilpailussa on mukana myös toinen suomalaispika-aituri Nooralotta Neziri. Hänellä on allaan vasta yksi juoksu tämän kauden ulkoradoilta. Siinä Neziri kompuroi, ja tulokseksi jäi 13,47. Parhaimmillaan urallaan 12,81 pyyhältänyt Neziri ei ole vielä rikkonut Rooman EM-rajaa 12,98, mikä on varmasti hänen tavoitteensa alkukaudella.

Ateenan kilpailussa on mukana myös tukku muita suomalaisurheilijoita. Oskari Lehtonen juoksee miesten ja Anniina Kortetmaa naisten 200 metrillä. Riku Illukka ja Lotta Kemppinen kisaavat 100 metrillä, ja miesten pikaviestinelikkö Valtteri Louko, Illukka, Oskari Lehtonen, Niilo Mustalahti hyökkäävät EM-rajan kimppuun.

Naisten aitajuoksu on vuorossa Suomen aikaa kello 20.52.

LUE MYÖS: Näistä tuloksista Saga Vannisen valmentaja vaikenee

Lisää aiheesta:

Yleisurheilun EM-kisoissa kiireinen suomalaispäivä – asiantuntija väläyttää jättipottia: "Kaulan ympärillä muutakin kuin kisapassi"Lotta Harala aitoi voittoon kansainvälisessä kisassa – ikävää kerrottavaa voinnistaLotta Harala purskahti nauruun Reetta Hurske -ajatuksesta – "Repeäisikö, jos alkaisin kysellä"Annimari Korte säikäytti keskeytyksellä – Reetta Hurskeen tuloskunnon ratkaisuhetket käsillä: "Välttämättä mitään ei ole menetetty"Annimari Kortteella epäilys torstain ainutlaatuisesta kisasta: "Ei kannata odottaa yhtään mitään"Nooralotta Nezirillä Suomen ennätys kiikarissa – valkovenäläistähti motivoi: "Minunkin on mahdollista"
YleisurheiluLotta HaralaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • 14:18
    Urheilu

    Seiväslegenda Pentti Nikula on kuollut

  • 07:44
    Doping

    Karkkiselitys käyttöön: Sprintterin dopingtapaukselle sinetti

  • Eilen18:34
    Urheilu

    WA: Ex-työntekijät kavalsivat 1,5 miljoonaa

  • ti19:01
    Topi Raitanen

    Topi Raitaselta ankea päivitys terveystilanteestaan – "Ei ole muuta vaihtoehtoa"

  • 23.10.18:34
    Doping

    Myönsi dopingin – yleisurheilun ME-nainen vuosiksi ulos