Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huhupuheille vahvistus – Norjan supertähti laittaa itsensä kovaan testiin: "Jos pääsen maaliin saakka"

3:22Jakob Ingebrigtsen murskaa 3000 metrin maailmanennätyksen hurjalla juoksullaKatso videolta: Jakob Ingebrigtsen juoksi Sleesian Timanttiliigan kisassa 3 000 metrin maailmanennätyksen.
Julkaistu 14.09.2024 15:16
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

@feliksheikkinen

Yleisurheilun Norjan supertähti Jakob Ingebrigtsen tekee debyytinsä puolimaratonilla. Asia vahvistui lehdistötiedotteessa, jossa hän kertoi osallistuvansa Kööpenhaminassa puolimaratonille.

LUE MYÖS: Jakob Ingebrigtsenillä kahjopäinen ME-suunnitelma – mukana myös suomalaisten menestyslaji: "Brutaali"

Ingebrigtsen juoksi vastikään maailmanennätyksen 3000 metrillä ja hän on olympiavoittaja 1500 ja 5000 metrin matkoilla. Pariisista tuli juurikin kultaa 5000 metrillä. Nyt on edessä uudenlainen debyytti.

– Odotan, että pääsen testaamaan itseäni ensimmäistä kertaa puolimaratonilla Kööpenhaminassa. Siitä tulee jännittävää, jos edes pääsen maaliin saakka, Ingebrigtsen totesi.

Jo aiemmin spekuloitiin, että norjalainen osallistuisi puolimaratonille. Hän oli tuolloin todennut, ettei hänellä ole lentolippua kotiin Timanttiliigan finaaliviikonlopulta Brysselistä. Ingebrigtsen juoksi perjantaina Brysselissä 1500 metrillä voittoon ajalla 3.30,37.

Puolimaraton juostaan sunnuntaina.

Lisää aiheesta:

Olympiavoittaja Jakob Ingebrigtsenin paluusta uutta tietoaJakob Ingebrigtsenillä kahjopäinen ME-suunnitelma – mukana myös suomalaisten menestyslaji: "Brutaali"Jakob Ingebrigtsenin lyönyt tähtijuoksija jättää EM-kisat väliinJakob Ingebrigtsenille kovia syytöksiä ennen Timanttiliigan finaalia – kilpakumppaneilta raju ulostulo: "Järjetöntä"Dopingista kärähtäneen olympiavoittajan puheet olivat liikaa Norjan supertähdelle – latasi kylmän kuitinNorjalaisihme Jakob Ingebrigtsen pönkitti eurooppalaisten itseluottamusta hirmuajallaan – "Olen haaveillut tästä koko elämäni"
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • Eilen17:39
    Urheilu

    MM-kultaa Suomeen – huikea SE tuli: "Ihan tällaista en osannut odottaa"

  • 18.10.09:50
    Wilma Murto

    Tämä on Wilma Murron tilanne nyt – yllätys kauden ensimmäisissä treeneissä

  • 17.10.06:01
    Pariisi 2024

    Kirja: Wilma Murto vajosi synkkyyteen Pariisin olympialaisten alla – "Selkeitä masennusoireita"

  • 16.10.09:00
    Wilma Murto

    Uutuuskirja: Wilma Murto paljastaa, miksi jätti menestysvalmentajansa

  • 16.10.06:48
    Wilma Murto

    Itseään näännyttänyt Wilma Murto menetti kontrollin