Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Onko tähän huhuun uskomista? Väitetty tietoja kahdesta uudesta Nokia-älypuhelimesta

Julkaistu 14.03.2017 21:12
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

mlehtiniitty

HMD Globalilta odotetaan jo esiteltyjen Nokia 3:n, Nokia 5:n ja Nokia 6:n jatkoksi vielä useampia uusia Nokia-puhelimia tänä vuonna – aiemmat huhuthan ovat puhuneet 6-7 uudesta älypuhelimesta.

Nyt Nokiapoweruser-sivusto väittää saaneensa lähteeltään tietoja tulevista Nokia 6:ta paremmin varustelluista puhelimista. Huhutut ominaisuudet kuulostavat realistisilta, mutta Nokiapoweruser ei ole julkaisuista luotettavin, minkä takia toistaiseksi huhuja ei voi pitää kovin vahvoina, vaikkakin kuitenkin mielenkiintoisina.

Tulossa olisivat kaksi uutta mallia, joista puhutaan alustavasti Nokia 7 ja Nokia 8 -mallinimillä, mutta puhelinten varhaisessa kehitysvaiheessa asiat voivat vielä muuttua.

Toinen tulevista Nokia-puhelimista sisältäisi 1920×1080 pikselin näytön, kun toisessa tarkkuus olisi nostettu 2560×1440 pikseliin. Ensin mainitussa näyttö voisi olla hieman pienempi.

Kaksikko jakaisi keskeisenä ominaisuutena Qualcommin uuden Snapdragon 660 -järjestelmäpiirin, jota ei ole vielä julkistettu. Huhuissa Qualcommin uusi keskihintaisiin älypuhelimiin tarkoitettu uutuuspiiri on kuitenkin jo noussut esille. Se saattaa perustua Snapdragon 835:n tavoin Qualcommin kustomoimille Kryo-suoritinytimille eikä vain suoraan ARMin Cortex-ytimille. Ytimiä olisi 4+4 ja grafiikkasuorittimena Adreno 512. 14 nanometrin tuotantoprosessilla valmistettu piiri sisältäisi myös Qualcommin X10-modeemin, mikä tarkoittaisi 450 megabitin 4G LTE -enimmäisnopeuksia.

Muilta osin Nokiapoweruserin nyt kertomat ”tiedot” puhelimista eivät ole kovin yllättäviä. Nokia 5:n ja Nokia 6:n tavoin puhelimet tulisivat yhden palan metallirakenteella, joka olisi kuitenkin uutta suunnittelua ja näytönreunukset olisivat pienemmät. Lisäksi kamera-alueen design olisi myös erilainen.

Nokia 8:n kamera saattaa tulla Carl Zeissin optiikalla, mutta tätä ei ole vielä vahvistettu. Kameroiden pitäisi kuitenkin olla parempia ja varustettu suuremmilla kennoilla. Mukana olisivat odotetusti myös pikalataus ja sormenjälkilukijat.

Ehkä mielenkiintoisinta tuoreessa huhussa on, ettei Qualcommin uutta huippupiiriä Snapdragon 835:tä mainita. Ehkä sen paikka on sitten Nokia 9:ssä…

Lisää aiheesta:

Huawei-pomot puhuvat jo syksyn Mate 30 -huippupuhelimista: Testaus käynnissä – 5G-verkkojen tuki tulossa mukaanKuumat huhut tulevasta Nokia 9:stä - julkistus vielä tänä vuonna?Suojakuoria Nokia 9:lle jo myynnissä – onko uuden Nokia-huippupuhelimen julkistus lähellä?Huomenna tulossa uusi Nokia-älypuhelin - Nokia 7:n julkistusta Kiinassa povataan joPian odotettavaan halpaan Nokia 2 -älypuhelimeen voi tulla todella kookas akkuKuuma huhu: uuden Nokia-lippulaivapuhelinen muodot paljastuivat jo?
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen07:30
    Yhdysvallat

    MTV Pennsylvaniassa: Näin amerikkalaiskouluissa opetetaan suomalaisella tekoälyohjelmalla

  • Eilen05:33
    Tekoäly

    Ivan Puopolo haastattelemassa avaruusoliota – testaa, erottaisitko nämä "uutisvideot" tekoälyn tekemiksi

  • to19:57
    Tietoturva

    Tämä arkinen asia altistaa digihuijauksille – "Pankit eivät tee tarpeeksi", sanoo IT-asiantuntija

  • to19:53
    Turvallisuus

    Mitä jos sähköt katkeavat ja nettikin mykistyy? Varaudu näin

  • to15:57
    Danske Bank

    Huijaukset liikaa – Danske Bank pohtii Turvatili-nimen vaihtamista