Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HS: Tuntematon sotilas -näyttelijä protestoi Jussi-gaalassa – "Epäterveen toimintakulttuurin on tällä alalla loputtava"

Jarkko Lahti protestoi Jussi-gaalassa
Jarkko Lahti protestoi Jussi-gaalassaLehtikuva
Julkaistu 23.03.2018 15:07
Toimittajan kuva

Joona Laukkanen

joona.laukkanen@mtv.fi

Tuntematon sotilas -elokuvassa näytellyt Jarkko Lahti protestoi illan Jussi-gaalassa työpaikkakiusausta vastaan.

Näyttelijä Jarkko Lahti ilmoitti Facebook-päivityksessä protestoivansa illan Jussi-gaalassa. Lahti ei aio istua Tuntematon sotilas -elokuvan tekijöille määrätyssä pöydässä, tai nousta lavalle, jos elokuva pokkaa palkintoja.

LUE LISÄÄ: Miten Jussi-palkinnot jaetaan? Tuukka Temonen spekuloi tulevaa gaalaa MTV Viihteen kanssa

Syyksi näyttelijä kertoo uutiset Aku Louhimiehen tavoista kohdella naisnäyttelijöitä ja Tuntemattoman työryhmään kuuluneen Carolina Simbergin Facebook-päivityksen, jossa kerrottiin elokuvan työryhmässä tapahtuneen seksuaalista häirintää.

– Lämpimät terveiseni kaikille näille rohkeille naisille, jotka astuvat esiin. Epäterveen toimintakulttuurin on tällä alalla loputtava, Lahti kirjoitti Facebookiin.

Näyttelijä avasi Helsingin Sanomille, ettei kyseessä ole boikotti, vaan nimen omaan protesti. Lahti aikoo saapua paikan päälle gaalaan, hän esiintyi kuluneena vuonna -lyhytelokyvassa, joka on myös Jussi-ehdokas. Facebook-päivityksessään Lahti sanoo ollevansa järkyttynyt.

Salaviinanpolttajat

– En vain hyväksy minkäänlaista kiusaamista millään suomalaisella työpaikalla, piste, Lahti sanoi HS:lle.

Lähde: Helsingin Sanomat

Lisää aiheesta:

Kirja: Vuoden 2018 Jussi-gaalan kulisseissa vallitsi jäätävä tunnelma – gaalavieraat paljastavat: "Helvetti, se oli niin hirveää"Krista Kosonen Aku Louhimiehen julki tulleista ohjausmetodeista: "Olin yllättynyt, järkyttynyt ja vihainen"Tuntematon sotilas -elokuvan tuotantoyhtiö: "Johdon tietoon ei ole tullut, että kuvauksissa olisi käytetty epäasiallisia metodeja"Kohu ohjaaja Aku Louhimiehen ympärillä ei ehdi vaikuttaa Jussi-palkintoihin – yleisö olisi valmis antamaan JussinMinka Kuustonen elokuva-alan ahdistelukohusta: "Tuntuu, että isot portit ovat aukeamassa"HS: Louhimies, Hirviniemi ja muut uuden Tuntematon sotilas -elokuvan miestekijät ottavat kantaa ahdistelukohuun
Elokuvat

Tuoreimmat aiheesta

Elokuvat
  • Eilen16:09
    Huomenta Suomi

    Suomalaispariskunta teki uskomattoman "taikatempun": Indie-elokuva 38 maahan ilman julkista tukea

  • 1.11.18:03
    Megan Fox

    Kulttiklassikko täyttää 16 vuotta – Megan Fox saapui näyttävänä erikoisnäytökseen

  • 31.10.20:25
    Halloween

    Aavemetsästäjä Mika Nikkilä kohtaa selittämättömän: "En usko – minä tiedän"

  • 31.10.18:01
    Emma Stone

    Oscar-voittaja Emma Stone kaljuna uutuusleffassa

  • 27.10.12:30
    Kuolleet

    Ruotsalaisnäyttelijä ja "maailman kaunein poika" Björn Andrésen on kuollut