HPK nappasi tärkeän 4-3-voiton Zugista voittomaalikisassa CHL:n lauantain ottelukierroksella.
Vierasjoukkue HPK:n suuri sankari oli Markus Nenonen, joka vastasi joukkueensa elintärkeästä 3-3-tasoituksesta päätöserän viimeisillä minuuteilla. Nenonen onnistui myös voittomaalikisassa, kun hän räväytti pelivälineen tulisella laukauksella aivan yläkulmaan.
Myös HPK:n 20-vuotias Filip Krivosik oli avainroolissa. Krivosik onnistui Nenosen lailla maalinteossa niin varsinaisella peliajalla kuin voittomaalikisassakin.
CHL-ottelut tällä viikolla C Morella:
Sunnuntai 1.9:
Klo 18.30: Kärpät-SC Bern, C More Sport 1 ja Sub
Klo 18.50: Pelicans-Lausanne, C More MaxKaikki suomalaisjoukkueiden ottelut suorina ja suomeksi osoitteessa www.cmore.fi
Ottelussa riitti myös runsaasti tunnetta. Kamppailu käynnistyi ikävällä tavalla, kun Dario Simion loukkaantui taklauksesta avausminuutilla. Toisessa erässä otti yhteen kanssa ulosajon arvoisesti.

