Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hovioikeus ottaa tänään kantaa Levin hissijupakkaan, josta Kittilän kuntasoppa sai alkunsa

MTV
Julkaistu 21.08.2019 05:11

MTV UUTISET – STT

Rovaniemen hovioikeus päättää tänään, oliko Levi Ski Resortin toimitusjohtaja Jouni Palosaaren toiminta Levin hissihankinnassa laitonta.

Syyttäjän mukaan Palosaari suosi itävaltalaista hissiyhtiötä italialaisen kilpailijan kustannuksella vuonna 2013 ja syyllistyi luottamusaseman väärinkäyttöön.

Käräjäoikeus katsoi, että Palosaari luovutti kilpailijan luottamuksellisia tarjoustietoja itävaltalaisyhtiölle, mutta ei tuominnut Palosaarta. Tietojen luovuttaminen oli oikeuden mukaan epäasiallista, mutta ei rikollista.

Sekä Palosaari että syyttäjä Sari Anttonen valittivat käräjäoikeuden tuomiosta. Palosaaren vastauksen mukaan syyttäjä on hakoteillä, eikä ole ymmärtänyt hissihankintaprosessia. Lisäksi hän toteaa valituskirjelmässään, ettei käräjäoikeuden tekemä päätelmä tarjoustietojen luovuttamisesta toiselle yhtiölle ole totta, eikä toiminnasta ole syntynyt vahinkoa. Palosaari kiistää syyllistyneensä rikokseen.

– Väite on virheellinen. Palosaari on luovuttanut molemmille tarjoajille teknillistä tietoa, hänen kirjallisessa valituksessaan kerrotaan.

Syyttäjän mukaan käräjäoikeus on perustanut tuomionsa osittain syytetyn rikoksen tekoajan jälkeisiin asioihin ja tehnyt ratkaisevasti vääriä ja virheellisiä päätelmiä.

Syyttäjän kanta on edelleen, että Palosaari vuosi toisen tarjoajan tietoja kilpailijalle laittomasti. Syyttäjä katsoo, että itävaltalaisyhtiö alensi tarjoustaan saamiensa tietojen perusteella. Tarjouskilpailun voitti lopulta italialaisyhtiö.

Alkusysäys kuntakriisille


Hissijupakka on myös alkusysäys vuosien kuntasotkulle, jota puidaan oikeussaleissa vielä pitkään. Oikeusprosesseista suurin koskee kaikkiaan 27 entistä ja nykyistä kuntapäättäjää, jotka saivat syytteet törkeistä virkarikoksista.

Syytteiden keskiössä oli Kittilän ex-kunnanjohtaja Anna Mäkelän kohtelu. Palosaaresta aloitettiin tutkinta Mäkelän tekemän tutkintapyynnön takia. Kunnanhallitus peruutti tutkintapyynnön ja antoi Mäkelälle potkut luottamuspulaan vedoten.

Käräjäoikeus hylkäsi tänä kesänä Mäkelän kohtelua koskevat kuntapäättäjien syytteet siitäkin huolimatta, että korkein hallinto-oikeus oli jo todennut erottamisen laittomaksi. Sekään ei ole vielä ohi, sillä syyttäjät ovat kertoneet valittavansa käräjäoikeuden tuomiosta. 

Lisää aiheesta:

Kittilä-saaga jatkuu: Syyttäjät hakevat tuomion purkua kunnanjohtajan potkuja koskevassa asiassa – elokuva paljastanut uusia todisteitaKittilän kunnan päätöksentekoa ruoditaan nyt KKO:ssa asti – syyttäjien mukaan päättäjät suosivat Levi Ski Resortin toimitusjohtajaa kunnan edun kustannuksellaKittilän virkarikoskäräjillä kuullaan tänään Antti Rinnettä ja Mikko Kärnää – oliko kunnan hiihtohissijupakassa kyse rakenteellisesta korruptiosta?Jouni Palosaari todettiin syyttömäksi Kittilän hissihaarassa – vuoti tietoja, muttei aiheuttanut yhtiölleen vahinkoaKäräjäoikeus hylkäsi Jouni Palosaaren syytteen Kittilän kuntajupakan hissihaarassaKittilä-syyttäjä vaatii tuntuvia sakkoja hissiyhtiön toimitusjohtajalle – epäillään vuotaneen luottamuksellisia tietoja
Levin hissikiistaPolitiikkaHovioikeusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Levin hissikiista
  • 03.05.202111:37
    Kittilä

    Hovioikeus hylkäsi syytteet Kittilän kuntapäättäjien virkarikosjutussa

  • 03.05.202105:28
    Kittilä

    Hovioikeus antaa tuomion Kittilän kuntapäättäjien virkarikossyytteistä, käräjillä kaikki syytteet hylättiin – tästä jutussa on kyse

  • 24.02.202115:13
    Kittilä

    Kittilän uudet virkarikossyytteet julkistettiin poikkeuksellisesti ennen oikeuskäsittelyä – syytetyt vaativat julkistamista kuntavaalien takia: "Syytteistä voi liikkua vaalien aikana virheellisiä huhuja"

  • 15.01.202111:06
    Kittilä

    Levin hissijupakka: Kittilän kunnan laskutussyytteiden käsittelyyn määrättiin käräjätuomari Oulusta, Lapin tuomarit esteellisiä

  • 21.08.201910:20
    Kotimaa

    Myös hovioikeus hylkäsi Levi Ski Resortin toimitusjohtajan syytteen luottamusaseman väärinkäytöstä