Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hopea maistui Armstrongille ja Klubille

Keith Armstrong (Kuva: Lauri Ouvinen / MTV3)
Keith Armstrong (Kuva: Lauri Ouvinen / MTV3)Copyright MTV Oy 2005
Julkaistu 15.10.2005 19:31

HJK:n seurajohto ja pelaajisto vakuuttivat kuin yhdestä suusta, että hopea maistui kuin voitolta. Klubi saavutti jalkapalloliigassa kakkostilan lyömällä mestaruuden varmistaneen MyPan päätöskierroksella lauantaina 1-0.

- Tämä on tavallaan kuin mestaruus meille. Parempaa meillä ei ollut tavoiteltavissa loppuvaiheessa liigassa, HJK:n päävalmentaja Keith Armstrong kuvasi.

Armstrong on voittanut valmentajana liigan mestaruuden kaikkiaan viisi kertaa. Hopea oli hänelle ensimmäinen valmentajan uralla.

Alkukaudesta HJK laskettiin yhdeksi suurimmista mestarisuosikeista. Klubi jyräsi erehtymättä pisteitä tililleen, sillä se koki ensimmäisen tappionsa vasta ottelussa numero 18, kun vastassa oli Tampere United.

- Kieltämättä alussa meni aivan upeasti. Sitten keskuspuolustuksemme meni kokonaan uusiksi, Joakim Jensen myytiin Ruotsiin ja välittömästi Markus Halsti loukkaantui.

- Siinä oli tietenkin mukana epäonneakin. Mutta jatkossa nämä pelaajamyynnit ja hankinnat pitää suunnitella paremmin. Niin, että korvaava pelaaja on heti valmiina ilman etsimisiä, Armstrong ruoti.

HJK hävisi liigakaudella ainoastaan neljä ottelua. Ratkaisevaksi mestaruuden kannalta sattui tappiosuma alkusyksystä. Klubi koki tappion otteluissa numero 18 TamU:lle, 20:nnessä KooTeePeelle ja 21:nnessä Hakalle.

- Hyvä maku tästä jäi suuhun silti. Meillä oli nuori joukkue koossa ensimmäistä vuotta, Armstrong summasi.

HJK:n kapteenin, puolustaja Ville Nylundin kommentit nuodattivat pääasiallisesti samaa linjaa. Vuosi sitten Nylund kärsi loukkaantumisista, eikä tämä vuosi tuonut poikkeusta. Nylund pelasi 26 sarjaottelusta 18.

- Polven kanssa on ollut ongelmia. Voi olla, että on leikkaus edessä. Mutta tämä hopea on hieno juttu.

Nylundilla on sopimus HJK:n kanssa myös ensi vuodesta. Kaikkiaan Klubilla on sopimusasiat pohjustettu vahvasti, siitä kertoo 16. pelaajasopimuksen määrä kaudeksi 2006.

- Ensi vuonna minulla on kymmenes kausi HJK:ssa. Pääsemme jälleen eurokentille, kun paikka Uefa-cupiin varmistui.

- Olen HJK-vuosina ollut vain kerran ilman kansainvälisiä pelejä. Tänä vuonna emme päässeet lainkaan eurokentille, joten sitäkin taustaa vasten tämä oli hieno onnistuminen, Nylund iloitsi hopeasta.

(MTV3-STT)

Lisää aiheesta:

MTV Urheilun tiedot: HJK löi pöytään jättipinkan rahaa Ilveksen päävalmentajastaHJK:lta kova temppu: Kaappasi kilpailijan päävalmentajanVyöllä paljon Valioliiga-kokemusta: HJK palkkasiHJK:lta järeä reaktio häiriökäyttäytymiseen – fanipääty säppiin: "Eivät ole tervetulleita"Palloliiton puheenjohtaja Ari Lahti kommentoi HJK-fanien hölmöilyjä: "Uhkaavalta tuntui"MTV Urheilun tiedot: HJK kiinnostunut Veikkausliigan huippuvalmentajasta – kilpailua Ruotsista
HJKJalkapallo

Tuoreimmat aiheesta

HJK
  • 30.11.17:09
    Veikkausliiga

    MTV Urheilun tiedot: HJK löi pöytään jättipinkan rahaa Ilveksen päävalmentajasta

  • 30.11.16:18
    Veikkausliiga

    HJK:lta kova temppu: Kaappasi kilpailijan päävalmentajan

  • 27.11.17:47
    Veikkausliiga

    Vyöllä paljon Valioliiga-kokemusta: HJK palkkasi

  • 11.11.13:22
    Veikkausliiga

    HJK:lta järeä reaktio häiriökäyttäytymiseen – fanipääty säppiin: "Eivät ole tervetulleita"

  • 10.11.15:27
    Veikkausliiga

    Palloliiton puheenjohtaja Ari Lahti kommentoi HJK-fanien hölmöilyjä: "Uhkaavalta tuntui"