Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Honda-pomo: Voimme olla viime kaudesta ylpeitä

Yusuke Hasegawa
Yusuke Hasegawaxpbimages.com
Julkaistu 22.12.2017 12:45

MTV SPORT

Honda voi olla ylpeä viime kauden voimanlähteensä suorituskyvyn eteen tehdystä kehitystyöstä, katsoo japanilaisvalmistajan väistyvä F1-pomo Yusuke Hasegawa.

Honda muutti täysin voimanlähteensä konseptin viime talvena, mutta Barcelonassa testiradalla moottori osoittautui vielä raakileeksi niin suorituskyvyltään kuin luotettavuudeltaankin.

Loppukaudesta McLaren kykeni taistelemaan tasaisesti pistesijoista Hondan kanssa, mutta tässä vaiheessa brittitalli oli jo tehnyt päätöksen siirtyä ensi kaudella Renault’n asiakkaaksi.

Hondan taru kuninkuusluokassa jatkuu Toro Rosson kumppanina. Vuoden vaihtuessa tehtävänsä jättävän Hasegawan mukaan valmistaja voi olla tyytyväinen kuluneella kaudella tekemästään kehitystyöstä.

– Suorituskykymme nousu on jotain sellaista, josta voimme olla ylpeitä. Kilpailukykymme ei vastannut odottamaamme tasoa, joten meidän oli tehtävä päivityksiä useammin. Se oli strateginen päätös. Luotettavuutta jouduttiin uhraamaan, missä oli kyse ajasta. Priorisoimme suorituskykypäivitykset luotettavuuden edelle, Hasegawa kertoi Autosportille.

Talven aikana Honda tulee keskittymään juuri luotettavuutensa kohentamiseen. Hasegawa myöntää, että kauden konerikot jäivät kaivelemaan valmistajaa.

– Oli todella huono juttu, että meille sattui konerikkoja niin radalla kuin dynamometrissäkin. Meillä oli luotettavuudessa selkeä tavoite, mikä oli ajaa viisi osakilpailua yhdellä moottorilla, mutta siihen emme yltäneet. Tämä on selvä asia. Olemme hyvin pettyneitä, Hasegawa myönsi.

Lisää aiheesta:

Hondan F1-pomo uskoo Toro Rosson aloittavan vahvastiHonda-pomo paljastaa – luotettavuusongelmat selvisivät kun oli jo liian myöhäistäMcLaren-pomo: Talli valmis voittamaan, Honda ehkä eiHondan F1-pomo myöntää: Tavoitteet vedettiin alakanttiinFerrari-pomo myöntää "merkittävän aukon" joka pitää korjataRenault-pomo paljasti virheet – "Vedimme itse maton altamme"
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen18:27
    Mercedes

    Mitä Mercedeksellä oikein tapahtuu? F1-piirit ihmeissään – "Toto Wolff ei pidä Valtteri Bottasta minään"

  • Eilen11:35
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottakselle kunniatehtävä – F1 palaa tuttuihin maisemiin

  • ti20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • ti10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa