Hoitajalakossa koettiin tänään yllättävä käänne, kun hoitajajärjestöt Tehy ja Super ilmoittivat huomiseksi suunnitellun lakon perumisesta ja vieläkin järeämpien toimien valmistelun aloittamisesta. Järjestöt väläyttävät jopa joukkoirtisanoutumisten mahdollisuutta.
Lakon oli määrä alkaa 13 sairaanhoitopiirissä. joissa ehdittiin jo varoitella potilaiden hengen olevan vaarassa lakon aikana.
Hoitajärjestöt perustelevat tuoreinta käännettä sillä, että jos lakko olisi alkanut, lakko-oikeutta rajoittava potilasturvallisuuslaki olisi edennyt hallituksen käsittelyyn.
Perhe- ja peruspalveluministeri Aki Linden (sd.) tviittasi aiemmin tiistaina, että lakon peruuttamisen taustaalla on jokin muu syy, kuin kaavailtu potilasturvallisuuslaki.
Jos et näe Lindenin tviittiä, voit katsoa sen täältä.
MTV Uutisten yhteiskuntatoimituksen päällikkö Eeva Lehtimäki vertaa tilannetta vuoteen 2007, kun Tehy käytti tuolloinkin työtaistelussa vipuvartenaan joukkoirtisanoutumista tai sen uhkaa.
– Tilanne ei ole aivan niin äärimmäinen, kuin vuonna 2007. Silloinhan eduskunta perjantaina 16. marraskuuta hyväksyi tällaisen potilasturvallisuuslain, joka olisi velvoittanut myös irtisanoutuneet hoitajat hoitamaan suojatyötä – hengen ja terveyden kannalta keskeistä työtä.
– Sovintoesitys saatiin vasta sunnuntai-iltana, maanani-iltana Tehy hyväksyi sen juuri, ennen kuin sitten seuraavan päivänä joukkoirtisanoutumiset olisivat käyneet toteen, Lehtimäki taustoittaa MTV:n Seitsemän uutisissa.
