Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Historian pahimmasta ydinturmasta 30 vuotta – Neuvostoliitto pimitti tietoa

Tshernobylin onnettomuusreaktori suojakuoren alla vuonna 2006.
Tshernobylin onnettomuusreaktori suojakuoren alla vuonna 2006.EPA
Julkaistu 23.04.2016 10:06

MTV UUTISET

Ydinenergian historian pahin onnettomuus tapahtui lauantaina 26.4.1986 aamuyöllä Ukrainassa Tshernobylin ydinvoimalassa.

Voimalassa aiottiin tehdä koe, jossa selvitettäisiin, kauanko turbiinit pyörisivät ja tuottaisivat energiaa, jos sähköt katkeaisivat. Koe edellytti reaktorin käynnistämistä tavalla, joka oli kielletty käyttömääräyksissä. Koetta varten laitoksen turvallisuusjärjestelmä kytkettiin pois päältä.

Aamuyön katastrofi syntyi sekunneissa

Koe alkoi aamuyöllä kello 1.23.04 paikallista aikaa.

Kello 1.23.40 käyttäjät painoivat hätänappia, joka pudotti säätösauvat reaktoriin sen pysäyttämiseksi. Sen seurauksena reaktio kiihtyi, lämpötila nousi, metalliosat alkoivat pehmetä ja säätösauvat jumittuivat.

Kello 1.23.47 reaktorin teho nousi 30 gigawattiin, 10-kertaiseksi normaalista. Tämä oli liikaa jäähdytysputkille ja kannelle, jotka rikkoutuivat. Seurasi valtava paineennousu ja höyryräjähdys. Pian seurasi toinen räjähdys. Reaktorin ytimeen pääsi ilmaa, jolloin happi sytytti hetkessä hidasteena olleen grafiitin. Koska suojakuorta ei ollut, radioaktiiviset kaasut ja hiukkaset levisivät ulkoilmaan.

Radioaktiivinen säteily oli niin voimakasta, ettei mittareiden asteikko riittänyt. Henkilökunta uskoi mittareiden olevan rikki. Henkilökunta oli laitoksessa ilman suojavarusteita aamuun asti ja yritti pumpata jäähdytysvettä reaktoriin. Iltaan mennessä kaksi ihmistä oli kuollut ja 52 viety sairaalaan.

Tshernobyl, Tsernobyl, ydinvoimalaonnettomuus, ydinvoima, ydinturma
Tshernobylin ympärillä on edelleen 30 kilometrin suljettu suojavyöhyke.EPA

Epäily turmasta tuli Ruotsin kautta

Neuvostoliiton ulkopuolella onnettomuus havaittiin päivää myöhemmin eli 27.4. Ruotsissa Forsmarkin ydinvoimalassa, jossa työntekijöiden vaatteista mitattiin poikkeavia säteilyarvoja. Ensin syyksi epäiltiin tuntematonta säteilylähdettä voimalassa. Kun se mahdollisuus saatiin suljettua pois, heräsivät epäilyt turmasta Neuvostoliitossa. Tuulen suunta tuki epäilyä.

Suomessakin havaittiin säteilytason nousu puolustusvoimien mittausasemalla, mutta sitä arveltiin mittariviaksi. Mittaustulos päätettiin varmistaa muilla mittalaitteilla, koska säteilytaso ei ollut niin korkea, että se olisi edellyttänyt suojautumista. Samoihin aikoihin Ruotsi ilmoitti epäilevänsä, että Neuvostoliitossa oli tapahtunut ydinvoimalaturma.

Tiedotus viipyi yli 2 vuorokautta

Suomessa Säteilyturvakeskus laati ensimmäisen tiedotteen poikkeustilanteesta maanantaina 28.4. klo 15 ja se luettiin klo 16 STT:n radiouutisissa. Uutisessa kerrottiin, että radioaktiivisuutta oli havaittu ja se oli ilmeisesti peräisin reaktorionnettomuudesta. Neuvostoliitto myönsi voimalaonnettomuuden maanantaina klo 19.30 Suomen aikaa.

Suurimmillaan radioaktiivisten aineiden pitoisuudet olivat Suomessa 28.4. illalla. Ilmasta mitattiin yli 30 radioaktiivista ainetta. Parin kolmen päivän päästä ilma oli lähes täysin puhdistunut. Pahin laskeuma osui Pirkanmaalle, Itä-Hämeeseen ja Kymenlaaksoon.

Suomessa rajoitettiin määräaikaisesti karjan laidunruokintaa, jotta radioaktiiviset aineet eivät päätyisi lihaan ja maitoon. Lisäksi neuvottiin välttämään syömästä suuria määriä sieniä, marjoja tai kalaa pahimmilla laskeuma-alueilla.

Palo roihusi 9 vuorokautta

Tshernobylissä reaktoripalo saatiin sammutettua vasta 6.5. pudottamalla reaktorin päälle maa-ainesta helikopterista.

Onnettomuuden radioaktiivinen päästö oli valtava: ympäristöön arvioidaan levinneen 13-30 prosenttia reaktorin 190 tonnista polttoainetta. Ukrainassa, Venäjällä ja Valko-Venäjällä säteilytasot olivat korkeita. Cesium-137 kulkeutui tuulen ja sateen mukana myös Suomeen, Ruotsiin, Norjaan ja Itävaltaan.

Tshernobylin onnettomuusreaktorin päälle rakennettiin pikaisesti betoninen suojakuori, joka valmistui marraskuussa 1986. Myöhemmin se alkoi rapautua ja luhistua ja uuden suojakuoren rakentaminen aloitettiin vuonna 2010.

Näin MTV kertoi Tsernobylin turmasta 30 vuotta sitten:

6:35Näillä sanoilla MTV kertoi Tsernobylin turmasta 30 vuotta sitten

Lisää aiheesta:

Tällaista on elämä historiallisella erityisalueella Ukrainassa – omat rajat, perustuslaki ja asukkaatUkraina: Isku Tshernobylin ydinvoimalaan on sotarikos – katso video räjähdyksestä ydinvoimalan suojakuoressaRuumis virui katossa päiviä ja säteili niin ankarasti, ettei edes mädäntynyt – tällainen oli "USA:n Tshernobyl", vuoden 1961 ydinturmaJapanissa tsunami vaati yli 18 000 hengen 10 vuotta sitten – viimeisimmät ihmisjäänteet löytyivät kolme viikkoa sittenFukushiman ydinturmasta 10 vuotta – jälkien siivous yhä alkutekijöissään: Ympäristöön pääsi tiedettyä enemmän radioaktiivista ainettaTshernobylin 78-vuotias rakennuspäällikkö: Voimalaa siivonneita kuoli viiden vuoden päästä kuin kärpäsiä
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 12:43
    Kadonneet

    Lauttasaaren kadonnut löytyi

  • 12:37
    Liikenne

    MTV Uutisten tiedot: Länsiradasta kokoustetaan iltapäivällä – nämä asiat ovat pöydällä

  • 11:36
    Liikenneonnettomuudet

    Auto törmäsi kolmevuotiaaseen Espoossa – "Vakavat vammat"

  • 11:09
    Sää

    Sää: Märkä lämpö hellii Suomea

  • 10:48
    Liikenneonnettomuudet

    Puolustusvoimien pakettiauto nokkakolarissa vakavin seurauksin – syyn uskotaan selvinneen