Kuubassa vieraileva Yhdysvaltain presidentti Barack Obama on käynyt ensimmäistä kertaa maansa suurlähetystössä Havannassa.
Lähetystö avattiin viime elokuussa 54 vuoden tauon jälkeen, kun Yhdysvallat ja Kuuba palauttivat diplomaattisuhteensa puolentoista vuoden salaisten keskustelujen jälkeen.
Kuuban lippu nostettiin puolestaan Washingtonin lähetystön salkoon jo heinäkuussa.
– Kun meillä on lähetystö täällä, voimme vahvistaa arvojamme ja intressejämme sekä kuunnella kuubalaisten huolia entistä tehokkaammin, Obama sanoi.
Hän kehui lähetystön työntekijöitä kovasta ja arvokkaasta työstä.
– Tiedän, että viime kuukaudet ovat olleet kiireistä aikaa. Tuotte päivittäin Yhdysvaltoja ja Kuubaa lähemmäs toisiaan, Obama hehkutti.
Obama on ensimmäinen Kuubassa vieraileva Yhdysvaltain presidentti 88 vuoteen. Obama kuvaili vierailuaan historialliseksi mahdollisuudeksi.
Hän vertasi, että kun presidentti Calvin Coolidge saapui maahan vuonna 1928 sotalaivalla, häneltä kesti matkassa kolme päivää. Obama puolestaan lensi Havannaan Air Force One -lentokoneella kolmessa tunnissa.
Obama tviittasi maahan saapuessaan, että hän odottaa innoissaan keskusteluja tavallisten kuubalaisten kanssa. Toisinajattelijat ovat vaatineet Obamaa nostamaan Kuuban-vierailullaan esiin maan ihmisoikeusongelmia.


