Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Herttuatar Meghan yllätti hovin jälleen – tällaisen lastenhoitajan kuninkaallinen haluaa esikoiselleen: "Se on tärkeää hänelle"

1:15Herttuatar Meghan vihjaili lasketusta ajastaHerttuatar Meghan vihjaili lasketusta ajasta
Julkaistu 18.04.2019 13:16
Toimittajan kuva

Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Herttuatar Meghan ja prinssi Harry haluavat palkata esikoiselleen amerikkalaisen lastenhoitajan – joka voisi mahdollisuuksien mukaan olla mielellään mies. 

Herttuatar Meghanin ja prinssi Harryn esikoisen syntymää odotetaan kiivaasti ympäri maailman.

19. toukokuuta vuonna 2018 naimisiin menneen parin vauvan laskettu aika on huhti-toukokuun vaihteessa ja kuninkaallisen perheen yhteisestä alkavasta elämästä tihkuu lähes päivittäin lisätietoja. 

Yhdysvaltalaissyntyinen Meghan on hätkähdyttänyt sekä hovia että kansakuntaa useilla toimillaan sekä toiveillaan, jotka ovat kuninkaallisten mittapuulla varsin poikkeuksellisia.

Hiljattain Kensingtonin palatsi muun muassa tiedotti, etteivät Harry ja Meghan aio ilmoittaa esikoisensa syntymästä välittömästi, vaan haluavat juhlistaa perhetapahtumaa ensin yksityisesti. 

The Sun uutisoi, että nyt on saatu tietää Meghanin haluavan lapselleen amerikkalaisen lastenhoitajan. Lisäksi Harry ja Meghan pitävät mahdollisena, että hoitaja voisi olla mahdollisesti mies. 

LUE MYÖS: Brittimedia on raivoissaan herttuatar Meghanin ja prinssi Harryn poikkeuksellisesta päätöksestä: "Saa herttuaparin näyttämään huonolta"

Työhön palkattu lastenhoitaja asuisi kuninkaallisen perheen kanssa Frogmore Cottagessa ja tienaisi noin 80 000 euroa vuodessa, työkokemuksestaan riippuen.

Harry ja Meghan aikovat haastatella itse mahdolliset kandidaatit. 

– Meghan oli selkeä kertoessaan värvääjille, että hän suosii amerikkalaista hakijaa britin sijaan, sillä hän haluaa hoitajan tuntevan olevansa osa perhettä sen sijaan, että hän olisi uniformuinen henkilökunnan jäsen, kuninkaallisia läheinen lähde kertoo. 

– Se on tärkeää hänelle, hän ei ole koskaan peitellyt sitä, että hän on erittäin ylpeä amerikkalaisista juuristaan. He ovat myös innoissaan miespuolisen lastenhoitajan mahdollisuudesta. 

Kuninkaallisessa perheessä on usein käytetty Nordlandin opiston lastenhoitajia. Esimerkiksi prinssi Williamin ja herttuatar Catherinen kolmea lasta hoitava Maria Teresa Borrallo on Nordlandin kasvatti.

Lisää aiheesta:

Herttuatar Meghanin ystävä paljastaa lisätietoa valtavasta kuninkaalliskohusta: "Tämä oli aina hänen suunnitelmansa"Kuninkaalliskohun keskiössä oleva herttuatar Meghan palasi yllättäen leveästi hymyillen julkisuuteen: "Katsokaa kuka tuli teelle kanssamme"Prinssi Harryn ja herttuatar Meghanin esikoinen syntyi Lontoossa – tämä kaikki kuninkaallisesta vauvasta tiedetäänKuninkaallinen synnytys on käsillä – herttuatar Meghanin äiti saapui LontooseenBrittimedia on raivoissaan herttuatar Meghanin ja prinssi Harryn poikkeuksellisesta päätöksestä: "Saa herttuaparin näyttämään huonolta"Brittihovissa kuohuu jälleen – herttuatar Meghanin toinen assistentti irtisanoutui: "Suuri menetys"
Prinssi HarryHerttuatar MeghanPrinssi WilliamPrinsessa CatherineBritannian kuninkaallisetKuninkaalliset

Tuoreimmat aiheesta

Prinssi Harry
  • 28.11.08:42
    Andrew Mountbatten-Windsor

    Ex-prinssi Andrew'n kohtalo on nyt sinetöity – yksi erikoinen skenaario silti vielä mahdollinen

  • 14.11.21:02
    Herttuatar Meghan

    Prinssi Harryn ja herttuatar Meghanin ympärillä kuohuu kummallinen kuvakohu – Kris Jennerin täytyi poistaa bilekuvat parista

  • 9.11.19:21
    Herttuatar Meghan

    Prinssi Harry ja herttuatar Meghan bilettivät Kris Jennerin ökyjuhlissa – Harryn asussa kuninkaallisiin viittaava yksityiskohta, jonka Meghan jätti kotiin

  • 7.11.18:02
    Prinssi William

    Lähteet: Prinssi Harry saattaa vielä kokea Andrew'n kohtalon – prinssi Williamin takia

  • 6.11.09:21
    Herttuatar Meghan

    Herttuatar Meghan palaa valkokankaalle – näyttelemään itseään